obrana
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ bude podporovať spoločný vývoj vojenského materiálu a techniky

EÚ bude môcť po prvýkrát vo svojej histórii vyčleňovať financie na obranu. Európsky parlament odobril vytvorenie programu na spoločný vývoj vojenského materiálu a techniky. 

Samotná idea európskej integrácie v oblasti obrany však nie je nová. Už začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia sa vynorili snahy o vytvorenie spoločnej európskej armády a európskej obrannej komunity, na tú dobu bol však takýto projekt príliš ambiciózny.

Hlasy o zintenzívnenie spolupráce v tento oblasti sa začali zosilňovať najmä počas posledných dvoch desaťročí. Posledným príkladom takejto spoločnej iniciatívy je stála štruktúrovaná spolupráca – PESCO, ktorá má slúžiť na spoločný vývoj vojenských kapacít. Projekty v oblasti obrany, ako je napríklad vývoj nových ponoriek alebo dronov, tak môžu byť po prvýkrát financované priamo z európskeho rozpočtu.

Európsky parlament v plenárnom hlasovaní odobril návrh na zriadenie spoločného európskeho programu na priemyselný vývoj v oblasti obrany. Z rozpočtu EÚ by sa naň malo v rokoch 2019 a 2020 vyčleniť dokopy 500 miliónov eur, z ktorých by sa mal financovať vývoj nových technológií a zariadení. Na financovanie výskumu a vývoja v oblasti obrany bol navrhnutý Európsky obranný fond vo výške 13 miliárd eur, ktorý by mal spadať pod dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021-2027. Na roky 2017-2019 bol už zriadený testovací výskumný program s rozpočtom 90 miliónov eur.

Viac..  Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

Materiál na obranu by malo vyvíjať konzorcium pozostávajúce z najmenej troch spoločností z minimálne troch členských štátoch. Inak by na financovanie nemali mať nárok. Zbrojárske výrobky, ktoré zakazuje medzinárodné právo, budú z financovania vylúčené.

Európsky parlament vo svojom uznesení hodnotiacom spoločnú bezpečnostnú s obrannú politiku z decembra 2017 víta iniciatívy na lepšiu koordináciu a redukciu nadbytočného vybavenia. Poslanci tu však pripomínajú, že EÚ-28 vynakladá na obranu 40% toho čo USA, no dosiahnuté vojenské spôsobilosti zodpovedajú iba 15 % spôsobilostí, ktoré získavajú USA, čo poukazuje na veľmi vážny problém v oblasti účinnosti. Tieto rozdiely znázorňujeme aj v našej infografike.

„Prvý európsky program, určený špeciálne pre obranu, zintenzívni našu spoluprácu a posilní konkurencieschopnosť európskeho obranného priemyslu,“ uviedla poslankyňa Françoise Grossetête (EPP, FR), ktorá mala tento návrh na starosti.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices