Európsky parlament pracuje na novej legislatíve ohľadne autorských práv, ktorá by mala zodpovedať aj internetovému prostrediu. Všetci autori by podľa nej mali byť chránení a odmeňovaní.
Koho práva má táto legislatíva chrániť?
Chceme posilniť a chrániť práva všetkých, čo niečo vytvárajú – či už sú to spisovatelia, interpreti, speváci, textári alebo novinári. Všetci túto ľudia sú držiteľmi autorských práv. A všetci sú vo veľmi nevýhodnom postavení – ich diela vo veľkom využívajú obrovské platformy, ktorým z nich kvapká zisk. Autori však z neho nedostávajú patričný podiel. Veľké americké platformy zarábajú obrovské peniaze, zatiaľ čo naši umelci ich strácajú. Preto musíme posilniť ich práva.
Sú mémy a paródie v ohrození?
Nie, vôbec nič im nehrozí. Aj naďalej sa na nich budú vzťahovať výnimky platné v národných legislatívach, tak ako doteraz. Z právneho hľadiska sa nič nezmení.
Aký je význam článku 11 o digitálnom využívaní novinárskej práce?
Veľké platformy dnes bežne zverejňujú spravodajský materiál, no jeho vydavatelia z toho nedostanú nič. Článok 11 týmto vydavateľom prisudzuje špecifické práva, aby si od nich mohli nárokovať na odmenu. Toto sa nevťahuje na hyperlinky a kópie na súkromné účely, platformy ako napríklad Wikipédia ich budú môcť aj naďalej využívať.
Čo sa zmení pre menších, nezávislých vydavateľov a autorov?
Takisto si budú môcť nárokovať na odmenu od platforiem, ktoré zverejňujú ich obsah. Pre malých vydavateľov to má nesmierny význam, pretože ich pozícia je v porovnaní s veľkými webmi veľmi slabá.
Hrozí nebezpečenstvo pre samotný internet?
Určite nie, je to absurdné. Nič sa nezmení, okrem toho, že držitelia práv budú konečne internetovými platformami odmeňovaní za svoju prácu.