Lajcak
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. PHOTO: MZVaEZ SR.

Lajčák: Keď sa pozerám na EÚ a NATO, tak nevidím konkurenciu, ale komplementaritu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vystúpil vo Washingtone D.C. s úvodným príhovorom na medzinárodnej konferencii CEPA Strategy Forum, ktorej desiaty ročník nesie názov „Ako získať 21. storočie – spojenecká sila a solidarita“. Minister v tejto súvislosti pripomenul, že sme ešte len v prvej štvrtine tohto storočia, pričom transatlantický tím sa medzitým rozšíril o viacerých „talentovaných hráčov“, vrátane Slovenska.

Podľa neho je pozoruhodné, ako sa svet za ten čas zmenil. „Chceme zvíťaziť, ale pravidlá sú dnes už iné, aké boli v nedávnej minulosti“, skonštatoval šéf slovenskej diplomacie a dodal, že ak má byť história akýmsi indikátorom, tak „vždy sme zvíťazili, ak sa Amerika a Európa spojili“. V tejto súvislosti zdôraznil, že úloha Spojených štátov amerických bola a je nepostrádateľná. Víťazstvo v tomto storočí sa dá preto dosiahnuť iba v prípade, že Európa vytvorí spoločne s Amerikou pevné partnerstvo. „Za takmer sedemdesiat rokov existencie Severoatlantickej aliancie sme dozreli a naučili sa byť dostatočne pragmatickými“, uviedol M. Lajčák s tým, že Európa pozorne načúva tomu, na čo apeluje Washington. „Ak chceme zvíťaziť, niet inej alternatívy ako je transatlantická aliancia. Nie sme len spoločnosťou záujmov, ale sme predovšetkým spoločnosťou hodnôt,“ uviedol slovenský minister. Zároveň apeloval na dôležitosť multilateralizmu, „ktorý majú Európania a Američania vo svojej DNA“.

Minister Lajčák následne vystúpil aj v diskusnom paneli „NATO-EÚ: povzbudenie spolupráce či presadenie sa“ a to spoločne s podpredsedníčkou vlády Rumunska Anou Birchallovou a ministrami zahraničných vecí Poľska Jacekom Czaputowiczom a Litvy Linasom Linkievičusom. Vo svojom vystúpení zdôraznil, že EÚ a NATO sú partneri, ktorí môžu byť konkurentmi v čiastkových oblastiach, avšak pokiaľ ide o víziu bezpečnejšieho sveta sú jednotní. Obe zoskupenia čelia viacerým hrozbám dnešného sveta, ako sú kybernetická bezpečnosť, či boj proti hybridným vojnám. „Keď sa pozerám na EÚ a NATO, tak nevidím konkurenciu, ale komplementaritu,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie, pričom v tomto duchu je potrebné vnímať aj projekt PESCO. Silnejšia a bezpečnejšia Európa zároveň znamená silnejšie transatlantické spojenectvo. „Sme hrdí na to, čo sme doteraz spoločne dosiahli, ale môžeme toho urobiť oveľa viac,“ skonštatoval na záver svojho vystúpenia M. Lajčák.

Viac..  Týždeň v EP: Sloboda médií, umelá inteligencia, Euro 7 či bezpečnosť hračiek a sankcie

CEPA Strategy Forum je pravidelným podujatím, ktoré sa venuje aktuálnemu dianiu v krajinách strednej a východnej Európy a ich spolupráci s USA. Konferenciu organizuje washingtonský think tank Centrum pre analýzu európskej politiky (CEPA) spoločne s predsedníckou krajinou V4. Táto nezisková organizácia sa systematicky venuje „širšej strednej Európe“ – od Baltiku až po Čierne more, pričom aktuálne sa najviac zameriava na problematiku ako kolektívnej tak i energetickej bezpečnosti ako aj na hybridné hrozby.

O dac

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Súhrnná správa o činnosti EÚ v roku 2023

Komisia uverejnila súhrnnú správu o činnosti EÚ za rok 2023. V roku 2023 EÚ naďalej …

Consent choices