Avramopoulos
Dimitris Avramopoulos, komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo a Ilir Meta, albánsky prezident. PHOTO: © European Union.

EÚ podpísala s Albánskom dohodu o spolupráci s agentúrou Frontex

Európska únia podpísala dohodu o spolupráci v oblasti riadenia hraníc medzi Albánskom a Európskou agentúrou pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Dohodu podpísali minister vnútra Rakúska a predseda Rady Herbert Kickl a komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos za EÚ a minister vnútra Fatmir Xhafaj za Albánsko.

„Zavedením nových opatrení na zlepšenie kontrol na vonkajších hraniciach EÚ sa značne znížil počet osôb nelegálne prekračujúcich hranice. Môžeme však urobiť ešte viac. Obzvlášť dôležitá je spolupráca s našimi susedmi. Na základe tejto dohody budeme môcť väčšmi podporiť Albánsko v oblasti riadenia hraníc,“ uviedol Herbert Kickl, minister vnútra Rakúska.

„Migračné a bezpečnostné výzvy nekončia na našich vonkajších hraniciach. Nemala by tam končiť ani naša práca. Európa, ktorá chráni, musí spolupracovať so susednými aj vzdialenejšími partnerskými krajinami. Dnešná dohoda s Albánskom – ako prvá dohoda svojho druhu s treťou krajinou – je míľnikom v rámci vonkajšej spolupráce EÚ v oblasti riadenia hraníc. Dúfam, že vytvorí priestor pre rozsiahlejšiu spoluprácu s celým západným Balkánom,“ uviedol Dimitris Avramopoulos, komisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo.

Dohoda umožňuje Európskej agentúre pre pohraničnú a pobrežnú stráž koordinovať operačnú spoluprácu medzi členskými štátmi EÚ a Albánskom v oblasti riadenia vonkajších hraníc EÚ. Európska pohraničná a pobrežná stráž bude môcť na vonkajšej hranici vykonávať činnosť, ktorej sa zúčastní jeden alebo viaceré susediace členské štáty a Albánsko. So súhlasom Albánska bude môcť zasiahnuť aj na jeho území.

Viac..  Ivan Štefanec: Digitálne produkty budú bezpečnejšie

Činnosti uvedené v dohode sa týkajú riešenia nelegálnej migrácie, najmä náhlych zmien migračných tokov, a cezhraničnej kriminality a môžu zahŕňať poskytovanie intenzívnejšej technickej a operačnej pomoci na hraniciach. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž a Albánsko musia pre každú operáciu schváliť príslušný plán.

Ďalšie kroky

Návrh rozhodnutia o uzavretí dohody sa zaslal Európskemu parlamentu, ktorý bude vyzvaný, aby udelil súhlas so schválením dohody.

O dac

Odporúčame pozrieť

Kontroly na slovenských hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. novembra

Kontroly na slovenských hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. novembra. Pôvodne sa mali skončiť …

Consent choices