zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 42. týždňa 2018

EK ODMIETLA NÁVRH TALIANSKEHO ROZPOČTU, MOODY’S ZNÍŽILA TALIANSKU RATING

NEMECKO: Hodnotenie súčasnej situácie podľa indikátora ZEW dopadlo v októbri výrazne horšie (70,1 bodu) ako v septembri (76 bodov), aj ako očakávali trhy (74,4 bodu). Podobne negatívne sa vyvíjal aj nemecký podindex ZEW hodnotiaci očakávania do budúcnosti. V októbri sa totiž jeho hodnota prepadla až na -24,7 bodu, zatiaľ čo v septembri bol na úrovni -10,6 bodu a investori očakávali jeho pokles, ale len mierny na úroveň -12 bodov. Rovnako nepotešil ani index ZEW hodnotiaci očakávania do budúcnosti v menovom bloku. Ten v októbri spadol na -19,4 bodu, zatiaľ čo v septembri predstavoval -7,2 bodu.

EUROZÓNA: Uplynulý týždeň bola zverejnená finalizácia inflačných čísel za menový blok. Septembrové finálne čísla boli v stopercentnej zhode s prvotným odhadom. Medziročne spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,1 %, čiže dynamika rastu mierne zrýchlila oproti augustovým dvom percentám. To isté platí aj v prípade medzimesačného rastu. Za september sa ceny zvýšili o 0,5 % po augustovom tempe rastu o 0,2 %. Jadrová inflácia v eurozóne stagnovala na úrovni 0,9 %, čo trhy aj očakávali.

„Európska komisia odmietla rozpočtové plány talianskej vlády, ktoré sa výrazne odlišujú od dohodnutého scenára – vládne výdavky majú podľa nového rozpočtu vzrásť o 2,7 % namiesto 0,1 % a deficit má dosiahnuť 2,4 % HDP namiesto pôvodne dohodnutých 0,8 % HDP. EK tento rozpočet rázne odmietla, čo viedlo k prudkému rastu výnosov z talianskych dlhopisov na 5 – ročné maximá. Navyše, agentúra Moody’s v piatok znížila Taliansku rating na najnižší možný investičný stupeň. To vyvolalo ďalší tlak na talianske dlhopisy. Talianska kríza bude v hľadáčiku investorov aj tento týždeň, pričom zrak sa bude upierať hlavne na kroky ďalších ratingových agentúr – S&P by mohla nasledovať kroky Moody’s a znížiť taliansky rating už tento týždeň. Z hľadiska financovania v ECB je pre Taliansko dôležité, aby si zachovalo investičný rating, čo môže byť ale problém, pokiaľ mu ho aj zvyšné agentúry znížia na najnižší investičný stupeň a pridajú k tomu ešte negatívny výhľad,“ uviedol analytický tím Poštovej banky.

Viac..  EÚ chce dohodu o dovoze ocele a hliníka do USA do konca roka

USA: Spoza druhého brehu Atlantiku bol zverejnený report JOLTS o tvorbe a fluktuácii pracovných miest v auguste, podľa ktorého vzniklo 7 136 tis. pracovných miest, zatiaľ čo v júli to bolo „len“ 7 077 tis. miest. Augustová tvorba pracovných miest v USA tak dosiahla svoju rekordnú úroveň, čo vnieslo pozitívnu náladu na trhy. Americká priemyselná produkcia v septembri medzimesačne vzrástla o 0,3 %, čo bolo len o trochu menej ako v auguste (0,4 %). Trhy boli ale aj tak príjemne prekvapené, keďže prognózovali spomalenie rastu na hodnotu 0,2 % medzimesačne.

Za druhým brehom Atlantiku boli zverejnené aj čísla z realitného trhu. Výstavba nových domov v septembri podľa trhových očakávaní klesla, aj keď o niečo menej. No počet vydaných stavebných povolení klesol, pričom trhy odhadovali rast o dve percentá. US predaje existujúcich domov v konečnom dôsledku v septembri medzimesačne prudko poklesli o -3,4 %, pričom v auguste zaznamenali len nepatrný pokles o -0,2 %. Trhy očakávali aj septembrové zníženie týchto predajov, ale oveľa miernejšie na úrovni -0,9 %.

O dac

Odporúčame pozrieť

zamestnanci, ocel

EÚ chce dohodu o dovoze ocele a hliníka do USA do konca roka

Európska komisia by chcela do konca roka dosiahnuť dohodu s USA o oceli a hliníku, …

Consent choices