utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Je rozhodnuté. Po 3 dňoch poslanci hlasovali o globálnom pakte OSN

BRATISLAVA / Globálny pakt OSN sa stal témou parlamentu na takmer tri dni. Od utorka poslanci rokovali o uznesení, podľa ktorého má Slovensko pakt odmietnuť. Hlasovaním návrh schválili. Minister zahraničných vecí Lajčák sa opätovne v stredu vyjadril, že ak do Marakéšu, kde sa má o kompakte diskutovať, nikoho nepošleme, podá demisiu.

Parlament po niekoľkých dňoch rokovania a výmeny názorov pristúpil k hlasovaniu. To dopadlo podľa očakávaní, uznesenie o tom, aby Globálny kompakt OSN o kontrolovanej migrácii, podporili. Z prítomných 142 hlasovalo za 90 poslancov, proti 15, zdržalo sa 31, nehlasovalo 6.

O návrhu bude musieť rozhodnúť ešte vláda. To je pre ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, dôležitejšie. Premiér Pellegrini sa ale už skoršie vyjadril, že dokument v žiadnom prípade vláda nepodporí.

Účasť v Marakéši

Druhou otázkou ostáva, či niekto pôjde do Marakéša na samit, na ktorom sa má dva dni diskutovať o dokumente. Väčšina poslancov je proti, veria totiž, že sa tým automaticky k niečomu zaväzujeme. Opatrný je preto aj premiér Pellegrini.  „Ak nás má účasť v Marakéši k niečomu zaväzovať, tak tam nikto zo Slovenska nepôjde. Ak mi zaručia, že to nie je záväzné, tak na nejakej nízkej diplomatickej úrovni tam môžme mať aj vlastné zastúpenie,“ uviedol pred pár dňami a dal si vypracovať právnu analýzu.

Podľa Lajčáka to tak ale vôbec nie je.  „Primárnym cieľom toho stretnutia v Marakéši je dva dni diskutovať o všetkých aspektoch migrácie a my nejakým spôsobom chceme vylúčiť samých seba z tejto debaty. Mne nejde o gestá, ale o to, aby Slovensko bolo za stolom,“ uviedol Lajčák s tým, že od Slovenska nechce nič iné, ako to, čo spravilo Nemecko či Poľsko, ktoré s kompaktom tiež nesúhlasia, ale na diskusiu do Maroka vyšlú svojich zástupcov.

Viac..  Európski odborári prídu do Bruselu protestovať proti úspornému programu EÚ

Hlasovania sa nezúčastnila väčšia časť strany OĽaNO. „Dnešná situácia, keď politické strany z oboch strán barikády zahlcujú ľudí polopravdami a kalkulujú s nevedomosťou svojich voličov, zodpovednou diskusiou určite nie je,“ tvrdí hnutie. Dodali, že v prípade, ak vyslanie zástupcu Slovenskej republiky v Marakéši nebude automaticky znamenať náš súhlas s Globálnym paktom, nemá OĽaNO voči účasti Slovenska na diskusii o hľadaní riešení žiadne výhrady.

​Demisia ministra?

Pellegrini nie je v jednoduchej pozícii. Je možné, že príde o ministra. Lajčák sa totiž aj v deň rokovania vyjadril veľmi rázne. „Mne zastáva rozum nad tým, kto všetko je tu odborník na interné procesy OSN a kto všetko vykladá veci, o ktorých nemajú ani potuchy a uráža to moju racionalitu aj moju integritu ako človeka. Čiže ja som zadefinoval moje červené čiary a uvidíme, čo z toho vzíde. Pre mňa je dôležité rokovanie vlády, ja som jej členom a buď nájdeme nejaké riešenie, alebo nenájdeme a v tom prípade, ako som povedal, budem musieť vyvodiť z toho dôsledky.“ 

Pellegrini je ale na druhej strane tlačený odmietnuť pozvanie na samit do Marakéšu, ako aj prácu jeho ministra Lajčáka.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices