Zaborska
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament: Záborská dnes pripomenie výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská dnes vystúpi v Európskom parlamente a pripomenie 70. výročie prijatia Všeobecnej deklarácia ľudských práv. Tento základný ľudskoprávny dokument bol prijatý na zasadnutí OSN v Paríži 10. decembra 1948, len tri roky po skončení II. svetovej vojny. Za jeho prijatie hlasovali zástupcovia 48 štátov, ďalších 8 sa zdržalo hlasovania (6 štátov Východného bloku na čele so ZSSR, Južná Afrika a Saudská Arábia).

„Práva obsiahnuté v deklarácii sú neodňateľnými právami, ktoré podľa prirodzeného aj Božieho zákona prináležia každému človeku. Prvým medzi nimi je právo na život, ale nájdeme tu aj právo na uzavretie manželstva, potvrdenie významu rodiny a právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva. Všeobecná deklarácia ľudských práv je jedným zo základov, na ktorých sa znovuzrodil náš svet po najstrašnejšej vojne. Práve preto je dôležité vracať sa k nej a učiť sa správne chápať a rešpektovať práva, ktoré sú v nej obsiahnuté,“ uviedla Anna Záborská.

Zároveň upozornila, že ľudské práva stále nie sú všeobecne rešpektované. Vo svete ešte aj dnes existuje novodobé otroctvo, obchodovanie z ľuďmi, nútená prostitúcia, diskriminácia a prenasledovanie pre vieru a náboženstvo.

Viac..  Novembrový súbor prípadov nesplnenia povinnosti: kľúčové rozhodnutia EK

„V deklarácii nenájdeme právo na potrat, len právo na život. Napriek tomu sú dnes tí, ktorí vykonávanie potratov odmietajú, obviňovaní, že nerešpektujú právo ženy, pričom právo nenarodeného dieťaťa na život sa spochybňuje. Kresťania, ktorí si v súlade so svojou vierou uplatnia právo na výhradu vo svedomí, sú časťou spoločnosti kritizovaní. Spochybnením práva na život v prípade nenarodeného dieťaťa však riskujeme, že sa spochybní život ako absolútna hodnota,“ zdôraznila slovenská europoslankyňa.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices