Babis
Český premiér Andrej Babiš. PHOTO: © European Union.

Európska komisia dala Česku stopku. Žiadne eurodotácie kým neobjasnia kauzu Babiš

PRAHA/BRUSEL / Kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša, nemieni Európska komisia vyplácať Českej republike žiadne dotácie.

Rozhodnutie vyhlásil vo štvrtok komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger počas debaty v Európskom parlamente. Povedal tiež, že od 2. augusta, kedy platia nové pravidlá posudzovania konfliktu záujmov, neboli Česku poskytnuté dotácie. Zatiaľ čo väčšina europoslancov v debate vyzvala Európsku komisiu, aby voči Babišovi zaujala prísny postoj, podľa iných by mala Praha dostať šancu urobiť nápravu bez politického tlaku europoslancov.

Komisár Oettinger poslancov informoval, že údaje o neposkytovanie dotácií zaslal českej vláde v liste, v ktorom ju zároveň vyzval na urýchlené nápravu situácie.

Plané sľuby Babiša

Európsky parlament dnes riešil bod s názvom „Konflikt záujmov a ochrana rozpočtu EÚ v Českej republike“ na podnet klubu Zelených, ktorý Babiša kritizuje na základe štúdie právnej služby EK. Tá dospela koncom novembra k záveru, že český premiér vzhľadom na uvedené nové pravidlá stále profituje z činnosti Agrofertu, hoci ho previedol do zvereneckého fondu.

„Vítame štúdiu právnej služby a list (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žiadne ďalšie peniaze Agrofertu, kým je narušená hospodárska súťaž,“ povedala vo štvrtok poslankyňa, ktorá sa Babišovým vzťahom k Agrofertu a jeho čerpaním dotácií zaoberá dlhodobo. Český premiér, ktorý v liste komisii sľúbil situáciu riešiť, podľa poslankyne v minulosti už niekoľkokrát podobné sľuby dal, ale nikdy nedodržal.

Špinavé prádlo v EP

Z dvoch desiatok poslancov, ktorí v následnej mnohokrát emotívnej diskusii vyjadrili svoj pohľad na čerpanie európskych dotácií firmami okolo českého premiéra, bola takmer polovica Čechov.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

„Špinavé prádlo sa síce má prať doma, ale v tomto prípade ide o peniaze z európskeho rozpočtu a to je potreba riešiť tu,“ vyhlásil občiansky demokrat Jan Zahradil na výčitku jedného z diskutujúcich politikov, či by sa český prípad nemal primárne riešiť na domácej pôde .

K tomu vyzývali napríklad poslankyňa Babišovho hnutia ANO či komunisti, podľa ktorých nedostali české orgány dostatok času na vyriešenie prípadu. „Česká polícia, prokuratúra a súdy sú nezávislé a môžu konať. Politický tlak nezávislosti, rovnako ako nikdy v minulosti, nepomôže,“ vyhlásila komunistická poslankyňa EP Katarína Konečná.

Vyjadrenie Babiša

Samotný Babiš, podľa ktorého je česká vláda v kontakte s EK a celú záležitosť sa snaží vyriešiť,  označil snahu o prijatie rezolúcie za poškodzovanie Česka, ku ktorému poslanca vedie túžba zviditeľniť sa pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices