volby
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Voľby do Európskeho parlamentu: Čo je v hre?

Od 23. do 26. mája 2019 sa budú konať ďalšie voľby do Európskeho parlamentu. Je to príležitosť vybrať si zástupcov, ktorí budú čo najlepšie reprezentovať vaše záujmy na úrovni EÚ.

Občania EÚ si budú v eurovoľbách vyberať 705 poslancov, ktorí ich budú zastupovať do roku 2024. Na Slovensku budeme mať o jedného europoslanca viac – dokopy 14. Je do v dôsledku prerozdelenia kresiel po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

Viaceré aspekty volieb, ako je napríklad minimálny vek kandidátov alebo hlasovanie zo zahraničia, sa líšia z krajiny na krajinu. Na Slovensku sa bude voliť v sobotu 25. mája. Slováci žijúci v zahraničí nemajú možnosť odovzdať svoj hlas na ambasáde ani poštou, ale musia sa osobne dostaviť domov. Detailnejšie informácie a praktické detaily o priebehu volieb poskytne Štátna komisia pre voľby.

Čo je v hre?

Hlasovať v európskych voľbách je veľmi dôležité. Občania takto môžu rozhodnúť o tom, akým smerom sa bude Európa uberať počas nasledujúcich piatich rokov v takých kľúčových oblastiach, ako je napríklad medzinárodný obchod, bezpečnosť, ochrana spotrebiteľov, boj proti klimatickým zmenám a hospodársky rast. Europoslanci nielen prijímajú novú legislatívu, ale dohliadajú aj na ostatné inštitúcie EÚ.

Hlasovaním rozhodujete aj o tom, ako sa budú formovať politiky, ktoré ovplyvňujú váš každodenný život. Pri príležitosti volieb pripravili komplexnú web stránku, kde nájdete informácie o tom, čo robí EÚ vo vašom regióne, ako aj to, čo robí pre konkrétne skupiny obyvateľstva – či už sú to mladé rodiny, študenti alebo ľudia s rozličnými záujmami.

Viac..  Slovensko má potenciál využitia geotermálnej energie, tvrdí europoslanec Michal Wiezik

Pomôžte s kampaňou

Predvolebnú kampaň so sloganom „Tento raz idem voliť“ spustili už v máji tohto roku, rok pred samotnými voľbami. Chcú do nej zapojiť aj bežných občanov, ktorí majú chuť šíriť informácie o voľbách a presviedčať ostatných, aby šli voliť aj oni.

Po celej Európe vrátane Slovenska sú už organizované predvolebné podujatia. Podobné podujatie však môžete zorganizovať aj vy. Zaregistrujte sa na web stránke Tentoraz idem voliť, dajte vo svojom profile vedieť, či chcete pomôcť s kampaňou a spojíme sa s vami, aby sme vám vysvetlili jednotlivé kroky.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices