Mikolasik
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union- EP.

Mikolášik žiada Komisiu o zákaz zásahu do ľudského genómu

Otázke celosvetového zákazu modifikácie ľudského genómu sa v týchto dňoch venuje Európska komisia (EK) i Európsky parlament (EP). S cieľom zabrániť neetickým experimentom na ľuďoch Komisiu vyzýva zaujať jasný postoj europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý vyjednal zaradenie bodu aj na tohtotýždňovej plenárnej schôdzi EP. 

Spolu s nemeckým kolegom Petrom Liesem (EĽS) presvedčil Mikolášik ďalšie politické skupiny o naliehavosti zaradiť otvorenie tejto témy na rokovaní EP. Dôvodom sú podľa neho nielen vágne závery nedávneho Druhého medzinárodného summitu o editovaní ľudského genómu, ale aj znepokojujúce vyjadrenia o údajnom vytvorení prvých geneticky upravených deťoch čínskym výskumníkom Che Ťienom-kchuejom. Táto správa okamžite vyvolala ostrý nesúhlas medzinárodného vedecko-výskumného spoločenstva.

Tento čínsky experiment treba rázne odsúdiť, dôsledky pre globálnu spoločnosť sú deštrukčné, povedal Mikolášik, podľa ktorého dnes otázka nestojí, akým spôsobom sa budú ľudské bytosti editovať, ale či vôbec chceme ako ľudstvo prikročiť k tak vážnemu narušeniu našej identity. Zároveň zdôrazňuje platnosť existujúcich medzinárodných zmlúv, ktoré zakazujú dedičné zásahy do ľudského genómu vzhľadom na ľudskú dôstojnosť, ľudské práva, integritu a rovnosť. Preto sa vo veci obrátil aj na EK, ktorú žiada o zasadzovanie sa za celosvetový zákaz modifikovať ľudský genóm, ako aj širokú spoločenskú diskusiu založenú na správnej interpretácii vedeckého pokroku.

Modifikácia genómu embryí a gamét na rozdiel od genetického editovania somatických buniek prináša riziko závažných vedľajších účinkov tak pre daného jednotlivca, ako aj pre jeho potomkov. Dedičné genetické zmeny by tak viedli k zmenám všetkých budúcich generácií. Tento postup navyše vážne ohrozuje ľudskú dôstojnosť otvorením dverí pre ďalšie prehlbovanie sociálnej nerovnosti, zdôrazňuje v apele na EK Mikolášik, ktorý ako lekár v EP vedie Pracovnú skupinu EĽS pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť. Vedci si podľa neho v tomto prestížnom odbore nemôžu sami určovať limity, ktoré sa stále posúvajú bez náležitej celospoločenskej reflexie.

Viac..  Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Europoslanec problematiku zásahu do ľudskej DNA kritizoval už vo februári 2015, keď predtým, ako britský parlament povolil vytváranie detí s tromi biologickými rodičmi, apeloval s výzvou na odmietnutie na britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta i britského premiéra Davida Camerona. Okrem iného argumentoval precedensom pre vytváranie takzvaných “dizajnérskych detí” na objednávku. Tvorbu detí podľa kritéria kvality, bez ohľadu na zámer takéhoto konania, označil za „hazardnú hru s ľudským rodom“.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices