Ako priblížil, na kandidátke majú kompletný počet 14 mien. Z poslancov NR SR za OĽaNO je ale Matovič jediným. Ostatných kandidátov predstaví koncom tohto týždňa. Je medzi nimi Michal Šípoš, ktorý pracuje v úzkom tíme Matoviča. Tretím na kandidačnej listine je bývalý splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku Peter Pollák. Štvoricu uzatvára exposlankyňa za SDKÚ Zita Pleštinská.
Matovič priblížil, že v programe OĽaNO do parlamentných volieb bolo, že USA sú garant bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Dnes si to už Matovič nemyslí. „Zmenil som názor a považujem za dôležité, aby ľudia rozhodli a či si napriek tomu zaslúžim zostať v politike,“ uviedol. „USA dávno nie sú svetovým mierotvorcom, žijú si svojím životom a celý civilizovaný svet tŕpne, ako sa prezident Donald Trump vyspí a ktorú mierovú dohodu s ktorým štátom zruší. Precitol som z toho. Podľa mňa USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom – toto je zásadný rozdiel proti tomu, s čím ma ľudia do parlamentu volili,“ priblížil svoje rozhodnutie Matovič.
Je presvedčený, že EÚ a europarlament je náš spoločný dom, kde má Slovensko miesto. „Kandidujem, chcel by som, aby sa OĽaNO pokúsilo zobudiť uzavreté mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o zahraničnej politike EÚ. Urobme Európu silnejšou, veľkou, ako bola v minulosti. Nemali by sme vzhliadať ani k Rusku ani k USA. Patrí sa zaďakovať USA, ale posledné roky nás ťahajú do problémov. USA rozvrátili Líbyu, Irak, Sýriu. Na ich troskách vznikol Islamský štát a stovky tisícov ľudí zbytočne zomrelo. Vznikla migrantská kríza a páni v Bruseli sa len prizerali a diskutovali dva roky o tom, čo s tým robiť,“ povedal. S viacerými názormi, ktoré Matovič vyjadril, podľa neho nesúhlasia viacerí ľudia z hnutia OĽaNO.
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 25. mája. Politické strany mali možnosť do 24. februára podať kandidačné listiny s kandidátmi na poslancov Európskeho parlamentu, ktorých právoplatnosť preverí Štátna komisia. Tohtoročné eurovoľby sprevádza neistota súvisiaca s brexitom. Ak by Spojené kráľovstvo nestihlo odísť k 29. marcu, Briti by mali nárok zvoliť si svojich poslancov Európskeho parlamentu. V tom prípade by Slovensko malo 13 poslancov. Ak sa Británii podarí odísť, Slovensko získa v 705-člennom pléne o jednu stoličku viac.
Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.