Tusk
Predseda Európskej rady Donland Tusk. PHOTO: © European Union- EP.

Predseda Európskej rady navrhuje Británii flexibilný ročný odklad brexitu

BRUSEL/LONDÝN / Predseda Európskej rady Donland Tusk chce Británii navrhnúť flexibilný dvanásťmesačný odklad termínu odchodu z Európskej únie. Theresa May poslala list Tuskovi, v ktorom žiada o odklad brexitu do 30. júna. Británia sa podľa nej pripraví na účasť v májových európskych voľbách.

Informoval o tom portál BBC s odvolaním na vysokopostavený uníjný zdroj. Tuskov plán by umožnil odísť skôr, pokiaľ by britský parlament schválil dohodu o brexite, ktorú Dolná snemovňa už trikrát odmietla. 

Budúci týždeň by tento návrh mali schváliť zástupcovia členských krajín EÚ na samite venovanému práve brexitu. 

Podľa súčasného plánu by mala Británia opustiť Európsku úniu 12. apríla, samozrejme britskí poslanci stále neprijali dohodu s Bruselom, ktorá upravuje podmienky brexitu. Unijní predstavitelia varujú, že hrozba problematického odchodu bez dohody je stále pravdepodobnejšia.

Viac..  M. Beňová: Snahy o obmedzovanie práva veta prehlbujú už existujúce spory

Britskí generálny prokurátor Geoffrey Cox povedal, že pokiaľ rozhovory medzi konzervatívcami a labouristami zlyhajú, dôjde podľa neho k ďalšiemu odkladu brexitu.

Situáciu komplikujú nadchádzajúce májové voľby. Brusel dal už skôr najavo, že Británia musí do 12. apríla oznámiť, či postaví svojich kandidátov. Pokiaľ sa tak nestane, variant s ďalším odkladom nebude možná.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk


O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices