Mikolasik
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union.-EP.

EP dal definitívnu stopku nebezpečnému tovaru na európskom trhu

Brusel, 17. apríla 2019  „Európski spotrebitelia musia mať dôveru, že výrobky, za ktoré platia, sú bezpečné a vyhovujúce, bez ohľadu na to, kto je ich výrobcom a v ktorom členskom štáte a akým spôsobom ich kúpia,“ víta dnešné schválenie naradenia Európskeho parlamentu (EP) o zabezpečení ochrany spotrebiteľa slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH).

Mikolášik, ktorý vypracoval stanovisko k tomuto nariadeniu vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI), považuje za neprípustné, aby už dnes zosúladené pravidlá boli obchádzané natoľko, že  32 % hračiek, 58 % elektroniky, 47 % stavebných výrobkov, ktoré prešli kontrolami nespĺňa požiadavky na bezpečnosť.Realita je tak v ostrom kontraste s faktom, že právne predpisy EÚ sú v mnohých oblastiach jedny z najprísnejších na svete,“ zdôraznil europoslanec.

Mnohé nedávne škandály, ako napríklad „dieselgate“, odhaľujú podľa Mikolášika  skutočnosť, že nebezpečné a nevyhovujúce výrobky sú na trhu EÚ stále prítomné, čo len zvýrazňuje potrebu zefektívniť a koordinovať dohľad nad trhom v Únii. „Výrobky, ktoré nespĺňajú požiadavky, sú pre spotrebiteľov jednak potenciálne nebezpečné a poškodzujú životné prostredie, no v neposlednom rade vedú aj k narušeniu hospodárskej súťaže. Nedostatočný dohľad nad trhom totiž nedokáže ochrániť čestné podniky, ktoré poškodzuje výroba alebo dovoz nevyhovujúcich alebo nebezpečných výrobkov, čo ohrozuje mnoho pracovných miest,“ dodal.

Viac..  Maloobchodné tržby v eurozóne aj EÚ v decembri klesli, v SR však výrazne rástli

Slovenský europoslanec preto víta schválené nariadenie, pričom oceňuje najmä zriadenie Testovacích stredísk EÚ, ktoré majú zaručiť spoľahlivosť a konzistentnosť testovania.  Zároveň majú poskytovať expertízu na najvyššej úrovni v tak zložitých  oblastiach ako je napríklad prítomnosť škodlivých chemikálií, ktoré sa pri testovaní až príliš často objavujú v hračkách či v kozmetike.  Rovnako vyzdvihuje vytvorenie siete Únie pre súlad výrobkov s cieľom podporovať lepšiu spoluprácu medzi orgánmi dohľadu nad trhom, európskymi inštitúciami a hospodárskymi subjektami.

Bezpečnosť spotrebiteľov a ochrana životného prostredia sú základnými kameňmi vnútorného trhu s tovarom, ktorý je jedným z najväčších úspechov EÚ. Obchod s tovarom tvorí 75% obchodu vnútri EÚ a približne 25% HDP celej EÚ. Hodnota výrobkov, na ktoré sa vzťahujú harmonizované pravidlá EÚ, predstavuje viac ako 2 400 miliárd eur ročne, teda 69% celkovej hodnoty výrobkov v EÚ. Nariadenie by sa po úspešnom schválení mohlo začať aplikovať 1. januára 2020.

O dac

Odporúčame pozrieť

EU USA

Recipročné clá USA by podnikom v EÚ zvýšili clá o 13 percentuálnych bodov

V prípade zavedenia recipročných ciel zo strany USA by mohli spoločnosti v Európskej únii (EÚ) …

Consent choices