rudolf
Ján Rudolf, Katarína Neveďalová. PHOTO: redakcia/archív JF/archív KN

SaS chce len jednu inštitúciu na spravovanie eurofondov, podľa Neveďalovej Sulíkovci nevedia, ako eurofondy fungujú

BRATISLAVA – SaS požaduje zriadenie jednotnej organizácie na rozdeľovanie eurofondov. Podľa odborníka na eurofondy Jána Rudolfa je najväčším problémom korupcia, klientelizmus a doterajšia politická garnitúra.

“Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré sprevádzajú naše členstvo v Európskej únii sú eurofondy. Členstvo nám prinieslo túto možnosť v celkovom objeme viac ako 30 miliárd EUR od roku 2004. Bohužiaľ, eurofondy sú od začiatku sprevádzané s korupciou, klientelizmom a škandálmi, ktoré dodnes vyvolávajú v našej krajine pocit znechutenia,” uviedol na úvod predseda SaS, Richard Sulík a vymenoval viaceré mená bývalých ministrov, ktorí sú v súčasnosti vo výkone trestu odňatia slobody.

Jedným z riešením by podľa Jána Rudolfa, ktorý sa eurofondom dlhodobo venuje, bolo jednotné rozdeľovanie eurofondov z jednej inštitúcie. Hovorí preto o zriadení jednotnej štátnej agentúry. “Máme tu veľa inštitúcií, v ktorých platia rozdielne prístupy. Jedna inštitúcia vyrieši zároveň jednotný prístup,” dodáva Rudolf.

Podľa Neveďalovej SaS netuší, ako eurofondy fungujú

SaS opäť ukázala, že jej predseda aj kandidáti do EP netušia, ako Európska únia a eurofondy fungujú, hoci predseda SaS sedí v europarlamente. Ale chápeme motiváciu SaS na dnešnú tlačovku, idú eurovoľby, a potrebovali odprezentovať svojich kandidátov, ktorí sa radi titulujú ako odborníci na eurofondy.

Tvrdenie SaS: Štát nevie vytvoriť kvalitné implementačné prostredie a mestá a obce, ktoré kvôli veľkej korupcii a klientelizmu odmietajú podávať eurofondové projekty, kvôli čomu nie je dopyt po výzvach.

Fakt: V aktuálnom programovom období bolo k dnešnému dňu bolo slovenským mestám a obciam schválených 2 692 projektov v celkovej sume viac ako 1 mld. EUR. Obce žiadajú 4 z desiatich eurofondových projektov. V minulom programovom období mestá a obce čerpali eurofondy v 3 969 projektoch.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

SaS prichádza aj s ďalšími „úžasnými“ nápadmi – vytvoriť národnú agentúru, ktorá by čerpanie štrukturálnych fondov zastrešila. SaS však už nehovorí, že týmto krokom by sa poprel samotný zmysel eurofondov – znižovať regionálne rozdiely a približne 3500 úradníkov by centralizovala do jednej agentúry.  Kompetencie regiónov, ktoré o nemalých financiách rozhodujú, by sa tak výrazne znížili.

SaS navrhuje zvýšenie transparentnosti čerpania tým, že sa bude na mesačnej báze zverejňovať mená prijímateľov a dodávateľov. SaS a najmä kandidát, ktorý sa necháva médiami titulovať ako odborník na eurofondy by však mohol vedieť, že takéto a ďalšie opatrenia už roky fungujú aj vďaka úradu Richarda Rašiho. Okrem toho náš úrad uviedol do života 38 opatrení na zjednodušenie a stranparentnenie eurofondov. A pripravujeme ďalšie.

O dac

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices