Lajcak
Miroslav Lajčák. PHOTO: © European Union- EP.

Vyhlásenie MZVEZ SR pri príležitosti 70. výročia vzniku Rady Európy

Dnes, 5. mája 2019, uplynie 70 rokov od momentu, ktorý sa považuje za vznik Rady Európy. V tento deň bola v roku 1949 podpísaná zmluva zakladajúca túto najstaršiu paneurópsku organizáciu. Na troskách Európy zničenej a vysilenej vojnovými hrôzami zrealizovali vtedajší demokratickí lídri odvážny a vizionársky projekt spoločnej európskej demokratickej inštitúcie, ktorá s plným opodstatnením a nasadením funguje dodnes.

Slovenská republika sa stala členom Rady Európy v roku 1993. Minulý rok sme si dôstojným spôsobom pripomenuli 25. výročie nášho členstva v organizácii, ktorá nám pomohla budovať základy štátnosti a parlamentnej demokracie v súlade s princípmi právneho štátu a rešpektovania základných slobôd a ľudských práv a prispela tak k úspešnému transformačnému a demokratizačnému procesu Slovenskej republiky.

Dnes stoja pred Radou Európy, tak ako aj pred celým medzinárodným spoločenstvom, nové výzvy. Slovenská republika verí, že napĺňaním princípov efektívneho multilateralizmu a konštruktívnym dialógom členských krajín sa podarí otvorené otázky prekonať a pokračovať v budovaní tolerantných a inkluzívnych európskych spoločností na princípoch demokracie, ľudských práv a právneho štátu. 830 miliónov Európanov zo 47 členských krajín túto organizáciu i naďalej potrebuje.

Viac..  M. Beňová: Snahy o obmedzovanie práva veta prehlbujú už existujúce spory

Výkonný orgán Rady Európy – Výbor ministrov – si toto významné výročie slávnostne pripomenie počas svojho nadchádzajúceho zasadnutia 16. – 17. mája 2019 v Helsinkách, kde bude Slovenskú republiku zastupovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

O red

Odporúčame pozrieť

Wlachovský: Rada Európy pomohla Slovensku pri integrácii do európskych štruktúr, význam trvá dodnes

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský 30. júna 2023, pri príležitosti …

Consent choices