Pellegrini
Peter Pellegrini. PHOTO: © European Union- EP.

Slovensko podporilo uhlíkovú neutralitu do roku 2050, dohoda však neprešla

BRATISLAVA – Poľsko, Česko, Maďarsko s podporou Estónska na summite EÚ v Bruseli zablokovali dohodu o dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050. Slovenský premiér Peter Pellegrini vyslovil tejto dohode podporu. K dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050 sa spolu so Slovenskom prihlásilo 21 krajín EÚ.

Cieľom týchto štátov je vypúšťať toľko emisií skleníkových plynov v roku 2050, koľko sú schopné absorbovať. Slovensko je podľa Pellegriniho pripravené dosiahnuť do 30 rokov uhlíkovú neutralitu vďaka používaniu viacerých zdrojov elektrickej energie. Premiér podľa jeho slov chápe postoj poľského premiéra, ktorého krajina je viac závislá na výrobe elektriny z uhlia. „My chceme mať ambiciózny cieľ, aby sme boli lídrom v boji proti klimatickým zmenám,“ povedal Pellegrini.

Greenpeace Slovensko považuje za zlyhanie, že europski lídri zmeškali poslednú šancu na to, aby zvýšili súčasné ciele EÚ pre rok 2030. Stalo sa tak pred kľúčovým klimatickým summitom OSN, ktorý sa bude konať v septembri v New Yorku. „Slovensko dohodu podporilo, čo vnímame veľmi pozitívne,“ uviedol Radek Kubala z Greenpeace Slovensko. Organizácia vyzvala lídrov EÚ, aby zvolali špeciálny summit EÚ, ktorý sa bude venovať klimatickým otázkam, a to pred konaním summitu OSN. „Inak hrozí, že EÚ na ňom bude prezentovať ciele znižovania emisií, ktoré nie sú v súlade s vedeckými poznatkami,“ zdôraznil Kubala.

Viac..  Martin Hojsík: Úplne zbytočne používame množstvo plastových obalov, v Dunaji je viac plastu ako rýb

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku sa stretol s predsedom NR SR

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha a predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini …

Consent choices