Samit EU
PHOTO: © European Union.

Mimoriadny samit v Bruseli prerušili, lídri EÚ sa na obsadení funkcií stále nezhodli

BRUSEL / Predseda Európskej rady Donald Tusk prerušil mimoriadny summit premiérov a prezidentov krajín EÚ v Bruseli, aby mohol viesť bilaterálne rokovania s jednotlivými lídrami o obsadení kľúčových postov v orgánoch Únie. Je možné, že samit dnes nebude ani pokračovať.

Vrcholné pozície Európskej únie, platené v desaťtisícoch eur sú naďalej nerozdané.„Tusk teraz zorganizuje bilaterálne stretnutia s lídrami. Summit bude pokračovať po skončení bilaterálok,“ napísal na Twitteri Tuskov hovorca Preben Aamann. Je možné, že mimoriadny summit dnes odložia na neurčito.

Lídri členských krajín EÚ hľadajú od nedele večera na mimoriadnom summite v hlavnom meste Belgicka zhodu na menách, ktoré sa stanú šéfmi kľúčových postov v orgánoch Únie. Tými sú Európska komisia, Európska rada, Európska centrálna banka a miesto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

Ustanovujúca schôdza novozvoleného europarlamentu sa pritom bude konať už 2. júla. „Európska rada sa dohodla, že treba mať balíček – kandidátov, ktorý by odrážal rozmanitosť EÚ,“ vyjadril sa pre novinárov Tusk. Medzi lídrami existujú rozdielne názory na obsadenie vrcholných postov v EÚ, predovšetkým v otázke nového šéfa eurokomisie.

Viac..  Farmári vo Varšave protestujú proti Európskej zelenej dohode

Boj o kreslá

Všeobecne platí, že dohodnúť sa musia dvaja najsilnejší hráči, Nemci a Francúzi. Svojho koňa má každá krajina, naším je najdlhšie pôsobiaci eurokomisár Maroš Šefčovič. Jeho meno sa ale ako šéfa eurokomisie neskloňuje. Okrem skúseností sa ale hľadí aj na inú vec. „Je dôležité, aby medzi top štyrmi pozíciami bol niekto zo strednej a východnej Európy. Maroš Šefčovič by mohol byť takýto kandidát,“ uviedol premiér Peter Pellegrini.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ a Británia hlásia, že sú blízko k pobrexitovej dohode o Gibraltáre

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky …

Consent choices