Michal Wiezik, europoslanec, ZDROJ: EP 2019

Europoslanec Wiezik: Potešilo ma, že bolo vo voľbách naprieč Európou vidieť odozvu na environmentálne témy

Slovenský europoslanec Michal Wiezik, ktorý bol súčasťou kandidátky strany Spolu je v Európskom parlamente nováčikom. V rozhovore zhodnotil výsledky európskych volieb, ale aj to, aké má prvé dojmy z fungovania Európskeho parlamentu.

Ako by ste zhodnotili eurovoľby na Slovensku? Účasť síce bola vyššia, no stále sme na chvoste Európskej únie.

V retrospektíve to hodnotím asi tak, že ide o nárast účasti. Sme síce na chvoste Európskej únie, čiže je vidieť, že stále máme čo dobiehať, no progres medzi voľbami je pozitívny. Veľmi ma potešilo, že bolo vo voľbách naprieč Európou vidieť odozvu na environmentálne témy. Myslím si, že v tomto smere kopírujeme európsky trend a ja to vítam.

Aké sú vaše prvé kroky v Európskom parlamente a dojmy z neho?

Dojem je v podstate dobrý. Páči sa mi otvorenosť, možnosť komunikovať a vyjednávať s ľuďmi, čo je tu úplne prirodzené. Pozdáva sa mi aj fungovanie Európskeho parlamentu. Sú tu niektoré zvláštne momenty, no v princípe to tu funguje a vidieť, že táto ustanovizeň funguje.

V ktorých výboroch budete pôsobiť?

Pôvodne som mal ambíciu byť primárne vo Výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a ako náhradník vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Reálna podoba je ale obrátená. V konečnom dôsledku to až taký veľký rozdiel nie je, preotže agenda týchto výborov sa dosť prelína. Jediná nevýhoda je, že tam, kde som náhradník, nemôžem dávať samostatne pozmeňovacie návrhy.

Viac..  M. Lexmann: Opraviteľnosť výrobkov šetrí naše peňaženky, ale aj životné prostredie

Výbory priamo súvisia aj s mojou volebnou agendou. Najväčšia miera kritiky z mojej strany šla na lesnú krajinu a na poľnohospodársku krajinu.

Ako ste spokojný s voľbou predsedu Európskeho parlamentu?

Voľba ukazuje na formovanie koalície troch hlavných frakcií, ktoré sa na kandidátovi dohodli. Vidieť, že sa voľba nerodila jednoducho. Vládne tu napätie medzi Európskym parlamentom a Radou Európy.

Ako vidíte v budúcnosti spoluprácu medzi slovenskými eurposlancami?

Treba povedať, že 63 percent Európskeho parlamentu tvoria nové tváre, zo Slovenska sú okrem dvoch europoslancov noví všetci. Spoločný obed bol príjemný, netreba ho vnímať v nejakom politickom rozmere. Nevidím tam veľké pnutie, okrem toho, že dvoch poslancov tam nepozývame, no tiež je to otvorené. Myslím, že spolupráca bude trochu ovplyvnená príslušnosťou k politickým stranám, ale myslím, že na podstatných a všeobecných témach sa vieme zhodnúť.

Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Michal Wiezik.

O vik

Odporúčame pozrieť

les, strom

Komisia navrhuje komplexné monitorovanie na zlepšenie odolnosti európskych lesov

Komisia navrhuje zákon o monitorovaní lesov, ktorým sa odstránia existujúce medzery v informáciách o európskych lesoch a vytvorí sa …

Consent choices