europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä brexit a Irán

Počas prvého tohtoročného plenárneho zasadnutia sa budú poslanci zaoberať brexitom, situáciou na Blízkom východe a plánmi na vytvorenie klimaticky neutrálnej Európy.

V stredu bude parlament hlasovať o svojom stanovisku k tzv. Európskeho ekologickému dohovoru. Ide o ambiciózny plán na dosiahnutie klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050.

Tento návrh z dielne Európskej komisie bude deň predtým predmetom plenárnej debaty. Jeho súčasťou je aj vytvorenie spoločného fondu, ktorý by mal pritiahnuť investície z verejného aj súkromného sektora a z ktorého by sa mala financovať pomoc pre regióny, na ktoré môžu mať zmeny sprvoti negatívne hospodárske dopady.

V utorok popoludní sa budú poslanci zaoberať najnaliehavejšími otázkami z oblasti zahraničnej politiky, vrátane situácie v Iráne a Iraku ale aj Líbyi.

V stredu bude parlament hlasovať o uznesení, kde žiada lepšiu ochranu práv občanov EÚ, ktorí žijú a pracujú v Spojenom kráľovstve po jeho odchode z EÚ.

V ten istý deň popoludní sa budú poslanci pýtať Európskej komisie, ako prebieha vyšetrovanie českého premiéra Andreja Babiša v súvislosti s jeho prepojením na spoločnosť Agrofert, ktorá bola prijímateľom agrodotácií z EÚ.

Viac..  V Európskej únii sa budú zvyšovať tresty za nenávistné prejavy na internete

Vo štvrtok sa bude hlasovať o stanovisku pri príležitosti konferencie OSN o biodiverzite, ktorá sa bude konať v októbri tohto roku v Číne. Krajiny, ktoré sa jej zúčastnia, by sa mali počas nej dohodnúť na novom svetovom pakte na ochranu živočíšnych a rastlinných druhov a ich prirodzeného prostredia.

Počas pléna sa bude rokovať aj o prioritách začínajúceho sa chorvátskeho predsedníctva EÚ. Poslanci by mali prijať stavisko k pripravovanej konferencii o budúcnosti Európy vo forme uznesenia.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices