Hojsík
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: Je vidno, že ľudia v Iráne túžia po normálnych štátoch, sám som tam bol

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU.

ŠTRASBURG / Európska únia musí zachrániť jadrovú dohodu s Iránom. Do Európskeho parlamentu to prišiel osobne povedať šéf európskej diplomacie Josep Borell. Chcel s europoslancami dohodnúť ďalší postup ohľadom napätej situácie v Iráne. Vzrastajú totiž obavy, že po odsune zahraničných vojakov z krajiny sa k moci bude opäť snažiť dostať Islamský štát. Do Iránu sa chystá aj delegácia, ktorej súčasťou je aj slovenský europoslanec.

Európski lídri pripúšťajú, že zachrániť jadrovú dohodu s Iránom nebude možné. Európsky parlament ale chce urobiť všetko preto, aby sa to podarilo.

“Aby sme zabezpečili bezpečnosť, z hľadiska nerozširovania jadrových zbraní,” povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell. “Aby dohoda s Iránom bola predĺžená, aby fungovala, aby Irán nevyvíjal jadrové zbrane,” uviedla europoslankyňa Monika Beňová. “V tejto chvíli je dovoliť Iránu budovať jadrovú zbraň, v tejto situácií a v tomto napätí je pre Európsku úniu a pre celý svet mimoriadne nebezpečné, ” skonštatoval Michal Šimečka, Renew Europe.

“Bude mimoriadne dôležité, aby sme riešenie konfliktu v Iráne dostali do rúk diplomacie, aby v rámci tých úsilí o riešenie zohrával úlohu aj Európsky parlament,” Vladimír Bilčík, Európska ľudová strana. Európsky parlament navyše do Iránu vysiela aj svoju delegáciu. Jej členom je aj slovenský europoslanec Michal Wiezik. “Momentálne je to jedna z takých najhorúcejších delegácií naozaj v tom Iráne sa toho veľmi veľa deje a mnohé z tých udalostí sú veľmi smutné a zložité aj politicky,” povedal Wiezik.

Viac..  Miriam Lexmann: Zmluvy o EÚ netreba meniť, tie existujúce sú dostatočné

Podľa šéfa Európskej diplomacie nám do karát nehrá čas. Pretože čím dlhšie bude trvať upokojenie situácie, tým rýchlejšie sa o slovo bude hlásiť tzv. Islamský štát. “Je vidno a sám som v Iráne bol, je vidno, že ľudia v tom regióne túžia po normálnych štátoch, po normálnom fungovaní. O tom boli protesty ako v Iráne, tak v Iraku,” skonštatoval Martin Hojsík, Renew Europe.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Poľnohospodárstvo je až príliš závislé na chemických vstupoch

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Žiadna …

Consent choices