V sezónnom medziobdobí: teraz zažijete Prahu bez davov turistov

Na návštevu Prahy je vždy vhodný čas. To, že patrila k najvýznamnejším mestám v období gotiky, renesancie i baroka je dodnes viditeľné takmer na každom kroku. Historické jadro tvorí jednu z najkrajších ucelených pamiatkových zón v Európe. K našim susedom máme aj po osamostatnení najbližšie a kultúrna scéna na jednej i druhej strane s chuťou prezentuje všetko aktuálne za obidvomi brehmi Moravy. A možno bolo celkom príznačné, že sme zažili vianočný koncert Lucie Bílé v Bratislave a novoročné vystúpenie Jany Kirschnerovej v januári v Prahe. Lepšie načasované to už vari ani nemohlo byť…

Praha víta každého návštevníka a slovenského zvlášť s otvorenou náručou. Pocit spolupatričnosti je silný, spoločná minulosť je viditeľná – od Obecného domu cez Slovanský, cez Staromestské a Václavské námestie, palác Lucerna a historické divadlá s tradíciou. Je všadeprítomná atmosférou, repertoárom a najmä hereckými osobnosťami. Na čele so Stavovským divadlom, Semaforom, ABC… i s ponukou muzikálov svetových autorov v divadlách Hybernia a Broadway.

Photo: Marta Turisová

S Janou Paulovou v Divadle Kalich

Času nie je nikdy nazvyš, a tak zostávame v Starom Meste, pretože nikdy nesklame. Ak si cestu neplánujete s predstihom, teda niečo ako poznávací First moment, na lístky na vychytené tituly nemusíte mať šťastie. Hoci vstupenky sú v sieti globálnych predajcov pre zahraničie limitované, vždy je šanca, že sa niečo nájde na mieste. Nakoniec sme mali šťastie na uvoľnené lístky v pokladni Divadla Kalich. Jana Paulová je primadonou i brilantnou neriadenou hereckou strelou. Ani s tebou ani bez tebe je o láskavom a iskrivom humore, s ktorým vo vzťahu i v živote prežijeme. Ako inak, s úsmevom.

Kombinácia plánovania a intuície funguje

Poznávanie je nielen o plánovaní, ale aj o intuícii. Postačí základný scenár, no čaro dobrodružného trávenia času, ktorý ste si nejako uchmatli zo životného stereotypu je aj v tom, že nemusíte práve vedieť, kde začnete a kde skončíte. Najmä v súvislosti s tým, že historické jadro Prahy s rozlohou 866 hektárov (v r. 1992 bolo zapísané do Zoznamu UNESCO) je plné lákadiel. Na území mesta sa nachádza viac ako 2000 pamiatkovo chránených objektov. Historické jadro – to je unikátne prostredie Pražského hradu a Hradčan, odkiaľ je nádherný výhľad na Malú Stranu vrátane Karlovho mosta, Staré Mesto, Josefov alebo na Židovské Mesto, Nové Mesto a na Vyšehrad.. Jednoducho – vyberte si!

Photo: Marta Turisová

Komorné zážitky mimo masového turizmu

Začíname v Starom Meste. Nielen preto, že je najstaršou a mimoriadne charizmatickou časťou Prahy plnou historických skvostov. Má bonus navyše: V tomto čase je bez charakteristickej tlačenice a davov turistov! Užiť si centrum, historické námestie a priľahlé uličky intímnejšie a komornejšie je v globálnom turistickom boome mimoriadne príjemná vec. Už ani poriadna zima, ale ešte ani jar. Aj keď prvé avíza už nesmelo rozkvitajú vo výkladoch a v kamenných nádobách na Václavskom námestí. Absentujú skupiny z Číny, no bude to zrejme len otázka času a masový turizmus sa opäť nadýchne pôvodnou silou. Je jedno, či ide o Benátky, Londýn, Paríž či Dubrovník… Pre každú ekonomiku a mestské pokladne je turistický ruch nevyhnutným zdrojom príjmov – a to aj napriek silnejúcim hlasom odporcov a ochrancov pamiatok. Bohatí turisti z Číny, Ázie či Tichomoria sú pre Prahu vítanou komoditou.

Génius loci Starého Mesta

To, že Praha patrila k najvýznamnejším mestám Európy v období gotiky, renesancie i baroka je viditeľné dodnes. Kde však pramení génius loci Starého Mesta? V staroveku to bolo ešte ufúľané škaredé káčatko. Opeknievať začalo v 14. storočí, keď sa Karol IV. rozhodol založiť Nové Mesto, kam sa presťahovali remeselníci a obchodníci, a Staré Mesto zostalo domovom českých pánov, vedcov a filozofov, teda pražskej šľachtickej a osvieteneckej elity. Aj dnes na vás dýchne atmosféra čias dávno minulých. Staré Mesto je srdcom celého radu významných historických a architektonických pamiatok. A prienikom komôr tohto srdca je priestor, ktorý bol po stáročia miestom stretávania Pražanov, kde sa odohrával verejný spoločenský život: Staromestské námestie.

Photo: Marta Turisová

Smrtka na Pražskom orloji

Viac..  Krajiny EÚ sa zhodli na postupnom spúšťaní systému EES na hraniciach

Najvzácnejšou pamiatkou je Pražský orloj na veži Staromestskej radnice. Odbíja každú celú hodinu, v okne nad ním prechádzajú apoštoli a nad nimi každú hodinu zaspieva zlatý kohút.  Smrtka na orloji s presýpacími hodinami je symbolom krátiaceho sa života. Ide o jeden z najstarších orlojov v Európe, navyše s funkčným pôvodným strojom a je zapísaný do Zoznamu UNESCO. Bol zostrojený v roku 1410 a okrem hodín ukazuje aj celý kalendárny rok a pohyby telies na oblohe. Kedy, keď nie teraz si môžete urobiť selfie bez tlačenice v dave? V pozadí s gotickým Chrámom Matky Božej pred Týnom či barokovým Chrámom sv. Mikuláša. K tomu pouliční umelci, hudobníci a rozvoniavajúce stánky s čerstvo grilovaným jedlom. Tradične sú aj halušky s kapustou. Typicky české – alebo žeby tie naše? Ani sa ďalej netrápte a ochutnajte!

Photo: Marta Turisová

Prezidentské plesanie v Obecnom dome

Láka nás vyjsť si kvôli výhľadu na Prašnú bránu a zastaviť sa v Obecnom dome, perle pražskej architektúry, v ktorom sa začiatkom 20. storočia rodil moderný český štát. Čaká na významných hostí, umelcov svetového formátu či politikov, na koncerty, plesy a bály. Naše vzťahy sú intenzívne nielen v čase výročí, osláv a fašiangov. Tradícia Česko-Slovenského plesu pod záštitou českého prezidenta a po prvýkrát aj slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, má noblesu a glamour prvej republiky. Je to príznačné miesto priestorov niekdajšieho Kráľovho dvora, bývalého sídla českých panovníkov. Obecný dom, ktorého pôvodný názov znel Pražský reprezentačný dom, je architektonický skvost. Zišli sa v ňom špičky českej secesie vrátane Alfonza Muchu, aby objekt vyzdobili. Nemusíte mať plesovú róbu, atmosféru si vychutnáte na výstave alebo v kaviarni.

Photo: Marta Turisová

Kultúrne a osvietenecké centrum Európy

Praha bola umeleckou, kultúrnou a vedeckou pokladnicou, miestom, kde sa schádzali umelci, vedci a filozofi z celej Európy. V Starom Meste preto nájdeme vedľa najstaršieho univerzitného internátu na svete Karolinum aj cennú knižnicu Klementinum a mnohé významné divadlá. V Stavovskom divadle dodnes prebýva Mozartov duch, ktorý tu 29. októbra 1787 predstavil operu Don Giovanni. Publikum, teda umelcovi Pražania, ju prijalo vďačne a s nadšením. Mozart ju sám dirigoval a dokončil len deň pred uvedením! Pre geniálneho umelca tvoriaceho pre rozmaznanú rakúsku šľachtu takáto spontánna reakcia nebola vždy samozrejmá. Dnes je v Starom Meste aj celý rad vynikajúcich galérií, napríklad v Dome U Kamenného zvonu, kde sa pozrieme nabudúce.

Hviezdny Tycho de Brahe

V gotickom chráme Panny Márie Týnskej, jednom z najzaujímavejších v Prahe, je pochovaný Tycho de Brahe. Dánsky astronóm, astrológ a alchymista, ktorý sa narodil v r. 1546, bol za svojho života považovaný za najlepšieho a najpresnejšieho pozorovateľa hviezdnej oblohy. Na systematické sledovanie nebeských telies skonštruoval rad prístrojov a jeho výsledky boli prekonané až desiatky rokov po vynájdení ďalekohľadu.

Photo: Marta Turisová

Tragédia na Staromestskom námestí

Staromestské námestie bolo aj centrom na križovatke európskych obchodných ciest. V neďalekej colnici Ungelt sa preclieval tovar dovezený kupcami z cudziny. Konali sa tu slávnosti a ľudové zhromaždenia, ale aj tragické udalosti a popravy. Jedna z pamätných tragédií sa odohrala pred radnicou 21. júna 1621. Bolo popravených 27 popredných účastníkov českého stavovského hnutia odporu proti Habsburgovcom, medzi ktorými bol aj lekár a vedec Ján Jesenius. Pochádzal zo zemianskeho rodu zo slovenského Turca.

Prechádzame okolo symbolov vydláždených na námestí. Návštevníkov zo vzdialenejších svetadielov fascinuje najmä orloj. Zdá sa, že netušia, prečo je v chodníku pri Staromestskej radnici v dlažbe vytvorených 27 krížov, symboly mečov a tŕňovej koruny…

O Marta Turisová

Vyštudovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Skutočnou školou života bola pre ňu pätnásťročná práca v bratislavskom Večerníku, kde začínala ako elévka a skončila ako šéfredaktorka. Pracovala ako šéfredaktorka mesačníka a dvojtýždenníka Rodina vo vydavateľstve Ringier. K čaru poznávania destinácií sa dostala v CK Satur a Ruefa. Počas svojej bohatej novinárskej praxe precestovala svet a objavovala mnohé destinácie – Ameriku, Južnú Afriku, Malajziu, Thajsko, krásy európskych metropol a pozoruhodnosti európskych krajín. Vášeň pre poznávanie spája s vášňou pre umenie, a za touto kombináciou neváha cestovať za hranice Bratislavy. Nezabudnuteľným zážitkom bol muzikál Fantóm opery v New Yorku na Broadwayi a nedávno ju nadchol aj Mefisto v pražskom rovnomennom divadle Broadway. PhDr. Marta Turisová.

Odporúčame pozrieť

Na streľbu v Prahe reagujú európski predstavitelia

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v reakcii na štvrtkovú streľbu v Prahe …

Consent choices