Policajti stoja na balkóne Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK) po streľbe v centre Prahy 21. decembra 2023. PHOTO: TASR (AP Photo/Petr David Josek)

Na streľbu v Prahe reagujú európski predstavitelia

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v reakcii na štvrtkovú streľbu v Prahe uviedla, že ju šokovalo nezmyselné násilie s obeťami na životoch, informuje TASR. „Vyjadrujem moju najhlbšiu sústrasť rodinám obetí a celému českému národu. Stojíme pri vás a smútime s vami,“ napísala na sociálnej sieti.

Predseda Európskej rady Charles Michel pri vyjadrení sústrasti rodinám obetí povedal, že „pre takéto násilie by sme v našich spoločnostiach nemali ponechať žiadne miesto“. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že ním hrozné správy z Prahy otriasli. „Myslíme na rodiny a priateľov obetí, vyjadrujeme sústrasť našim českým priateľom. Zraneným želám skoré uzdravenie,“ doplnil tiež na sieti X. Sústrasť pozostalým vyjadril aj maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že sa modlí za obete ohavnej streľby na Univerzite Karlovej, ktorá ho hlboko šokovala.

Viac..  Dohoda o zákaze všetkých zostávajúcich zámerných použití toxickej ortuti v EÚ

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková uviedla, že útok v centre Prahy zasiahol aj srdce Európy, ktorá smúti. „V tejto ťažkej hodine patrí naša solidarita a sústrasť našim českým susedom a priateľom,“ doplnila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. „Šokujúce správy o tragických udalostiach v Prahe. Zabití a zranení boli nevinní ľudia. Úprimnú sústrasť rodinám obetí. Želám zraneným rýchle uzdravenie,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Fico

Fico pôjde na prvú návštevu do Prahy, obchodne navštívi Áziu a Latinskú Ameriku

Prvá zahraničná pracovná návšteva premiéra SR Roberta Fica povedie do Prahy a má snahu oživiť …

Consent choices