koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Tri potvrdené prípady koronavírusu na Slovensku. Ide o syna a ženu nakazeného pacienta

Podľa informácií denníka Nový Čas sú pozitívni syn aj manželka 52-ročného muža zo Záhoria. Ako ďalej informuje s najväčšou pravdepodobnosťou tak Slovensko našlo pacienta “nula”. Infikovať sa mal v talianskych Benátkach.

Poznáme výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie COVID-19 (koronavírus). Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19.  Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne.

POZNÁME PACIENTA „0“

Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0“, teda prvého nosiča daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach.

Po 52-ročnom mužovi, u ktorého sa ochorenie potvrdilo včera (6.3.) ako u prvého Slováka sú pozitívne výsledky aj jeho najbližšej rodiny. „Hospitalizovaní sú na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava otec a syn, manželka zostáva v domácej izolácii,“ povedal predseda vlády SR poverený riadením rezortu zdravotníctva Peter Pellegrini.

„Ide o úzke kontakty s prvým potvrdeným prípadom koronavírusu. Osoby žijú v spoločnej domácnosti,“ doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia.

„Identifikovali sme pacienta prvého kontaktu, čo nám zjednodušuje aj realizáciu protiepidemiologických opatrení,“ povedal Peter Pellegrini.

„Na Slovensku máme doteraz známe výsledky v počte 339 negatívnych a 3 pozitívne,“ uzavrel Ján Mikas.

V Kostolišti pre potvrdený koronavírus zasadal krízový štáb. Zavrieť museli aj všetky pohostinstvá

KOSTOLIŠTE / Zdravotný stav muža je stabilizovaný, má zápal pľúc, podávajú mu antivirotiká, ktoré zaberajú a jeho stav sa zlepšuje. Muž pochádza z obce Kostolište neďaleko Malaciek. Jeho manželka pracuje v okresnom meste. Na obidvoch miestach zasadali krízové štáby. Tie informovali o tom, že v domácej karanténe je ďalších 9 ľudí. Na paniku ale dôvod nie je a presne tak to vyzeralo aj v Kostolišti.

Život v obci sa nezastavil, ľudia síce majú obavu, no snažia sa byť opatrní a dodržiavať pokyny hygienikov. Počas dňa sa obyvatelia obce postupne dozvedali o prvom nakazenom mužovi na Slovensku. Informácia, že pochádza práve od nich ich prekvapila, no panike nepodľahli. „Ja to beriem reálne, čo má prísť, prišlo,“ vraví miestny obyvateľ.

Viac..  Kontroly na slovenských hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 23. novembra

Aj keď v popoludňajších hodinách ešte obec nemala žiadne nariadenia regionálneho hygienika, starosta prevetnívne požiadal majiteľov pohostinstiev, aby prevádzky zatvorili. „Dočasne máme zatvorené, dostali sme takú informáciu, že musíme mať zatvorené. Chystáme sa dezinfikovať,“ vraví zamestnankyňa pohostinstva Naďa.

„Dokiaľ mi regionálny hygienik nezavolá a nepotvrdí nejaké ďalšie náležitosti ohľadom tohto vírusu a ďalších vyšetrení, ktoré ohľadom toho prebiehajú, tak nechceme robiť zásadné opatrenia,“ uviedol starosta obce Kostolište Hubert Danihel.

Vyšetrenia sa týkajú manželky hospitalizovaného muža. Kedže pracuje v Malackách, mesto zvolalo krízový štáb. Ten očakáva výsledky jej testov. Zároveň skúmal jej kontakty s ďalšími ľuďmi za ostatné dni. Pracovisko, kde je žena zamestnaná, zatvorili a v karanténe sa ocitli ďalšie osoby. „Môžem potvrdiť, že 9 ľudí je momentálne v domácej karanténe práve pre tie blízke konakty,“ uviedla hovorkyňa mesta Malacky Ľubica Pilcová.

Krízový štáb zvolal aj starosta obce, priamo na obecnom úrade, kde rozhodovali o ďalšom postupe. Obyvateľov teraz upozornia, aby sa vyhýbali spoločenským akciám, dodržiavali zvýšenú hygienu a v prípade zdravotných komplikácii lekára kontaktovali len telefonicky. V obci už zrušili plánované podujatia. Od pondelka bude zatvorená aj materská škôlka.

„O každého sa bojíme, to je jedno, či je mladý alebo starý, máme v rodine aj mladých aj starých, o každého sa bojíme, keby niečo vypuklo veľké,“ uviedol obyvateľ obce. Starosta ľudí upokojuje, že nie je dôvod na žiadnu paniku. Situácii sa dôkladne venujú.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Európska agentúra pre lieky: Koronavírus je stále hrozbou

Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok …

Consent choices