Jurzyca
Europoslanec Eugen Jurzyca. PHOTO: © European Union-EP.

Eugen Jurzyca: Na koronavírus by bolo oveľa viac peňazí, ak by predchádzajúce vlády rýchlejšie znižovali dlh

SLOVENSKO/EÚ / Na slovenskú vládu sa zo strany podnikateľov a analytikov valí kritika. Pre záchranu našej ekonomiky vraj robí mizerne málo. Kým ostatné krajiny už naštartovali balíky za stovky miliárd EUR, tá naša zatiaľ nič zásadné pre záchranu slovenských podnikov nepriniesla.

Pokiaľ sa nezachránia pracovné miesta tých, ktorí kvôli koronavírusu musia byť doma, budeme tu mať ešte horšiu krízu ako v roku 2008.

“Končiaca slovenská vláda zatiaľ len prešľalpovala na mieste, vajatala, váhala, oznámila nejakých 13 opatrení, avšak pomerne nekonkrétnych a už teraz je zrejmé a jasné, že tieto opatrenia budú nedostatočné,“ vraví analytik Stanislav Pánis.

Mnohí dodávatelia, ale aj výrobcovia, ako napríklad nábytkári už teraz dokonca zatvárajú fabriky. Maloobchodné predajne v celej Únii sú zavreté a niet pre koho vyrábať. „Sú odvetvia, ktoré sú vyslovene na kolenách, keď zoberieme tie odvetvia prvého kontaktu, ako reštauračné zariadenia, obchody s priemyselným tovarom,“ tvrdí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Grebor .

V porovnaní s inými krajinami sme podľa odborníkov urobili pre ekonomiku mizerne málo. A kým mnohé krajiny zavádzajú historickú pomoc podnikateľom a obyvateľom za miliardy EUR, Slovensko podľa odborníkov urobilo iba pár nekonkretných opatrení. Tiež jej vyčítajú, že sme viac nešetrili. “Mohli sme mať oveľa viac peňazí, keby sme boli v minulých rokoch štyroch, alebo aj dvanástich, znižovali dlh rýchlejšie,“ dodal ekonóm a europoslanec Eugen Jurzyca.

Viac..  Eugen Jurzyca: Proti klamlivým označeniam výrobkov treba bojovať, chýba mi však definícia greenwashingu

“Odchádzajúca vláda okrem snahy o riešenie krízy, pre ekonomiku neurobila vôbec nič, o to ťažšie to bude mať nová vláda, pred ktorou je výzva urobiť ekonomické opatrenia,“ myslí si ekonóm a europoslanec Ivan Štefanec. Na druhej strane v rámci zdravotných opatrení sme oveľa ďalej ako mnohé európskej krajiny, avšak popri tom všetkom ide ekonomika na vedľajšiu koľaj, čo kritizujú odborníci

“Koľko peňazí teda je potrebných naliať do slovenskej ekonomiky, aby sa ju podarilo zachovať a udržať. – Úplne ideálne by bolo, aby vláda konala v predstihu a aby nechatala psa takpovediac za chvost, to znamená hodnotu 10 miliárd EUR,“ dodal Pánis.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

EU vlajky

Európsky parlament vyzýva na opatrenia proti narúšaniu hodnôt EÚ v členských štátoch

Europoslanci v stredu varovali pred zhoršením demokracie v mnohých členských štátoch a kritizovali nečinnosť Komisie …

Consent choices