koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

OSN: Koronavírus by mohol uvrhnúť do chudoby pol miliardy ľudí

NEW YORK – Ekonomické dôsledky nového koronavírusu by mohli zvýšiť počet chudobných ľudí na svete o pol miliardy. Vyplýva to zo štúdie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa zamerala na finančné a ľudské dopady pandémie. Išlo by pritom o prvý prípad globálneho nárastu chudoby za posledných 30 rokov, vyplýva zo správy.

Zistenia prichádzajú pred budúcotýždňovými kľúčovými stretnutiami zástupcov Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a ministrov financií skupiny najväčších ekonomík sveta G20. Štúdiu vypracovali experti z King’s College London a Australian National University (ANU). „Ekonomická kríza bude pravdepodobne ešte vážnejšia než zdravotná kríza,“ upozorňuje v tejto súvislosti Christopher Hoy z ANU.

Správa odhaduje celosvetový nárast počtu chudobných o 400 až 600 miliónov. Vírus tak môže ohroziť aj Cieľ udržateľného rozvoja stanovený OSN, ktorým je odstránenie chudoby do roku 2030.

Viac..  Produkcia stavebníctva eurozóny aj celej EÚ v marci klesla

V čase, keď sa pandémia skončí, by však mohla žiť v chudobe až polovica 7,8-miliardovej populácie sveta. Okolo 40 percent nových chudobných by sa mohlo vyskytovať vo východnej Ázii a Tichomorí a asi tretina v subsaharskej Afrike a južnej Ázii. Miliardy ľudí v chudobných krajinách totiž nemajú v ťažkých časoch žiadnu podporu v podobe štátnej pomoci.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

deti

Materiálnej núdzi čelilo predvlani v Únii 11 % detí

V roku 2021 zažilo materiálnu núdzu špecifickú pre deti dovedna 11 % detí žijúcich v …

Consent choices