pneumatiky
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Nové označovanie pneumatík umožní spotrebiteľom lepší prehľad o spotrebe paliva a iných parametroch

EÚ plánuje zaviesť nové štítky na pneumatiky, na ktorých spotrebitelia nájdu informácie o spotrebe paliva, priľnavosti za mokra a hladine hluku. Ide o jeden z krokov na znižovanie emisií.

Klimatické ciele EÚ

Pri podpise Parížskej klimatickej dohody sa EÚ zaviazala znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 40% v porovnaní s rokom 1990. Približne 22% týchto emisií má v EÚ na svedomí cestná doprava. Táto oblasť je jedinou, kde sa emisie od roku 1990 zvýšili. EÚ chce do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu, v rámci čoho si stanovila aj čiastkový cieľ – znížiť emisie z dopravy o 60% v porovnaní s rokom 1990.

Okolo 20 až 30 % emisií z vozidiel závisí od pneumatík. Energeticky účinnejšie pneumatiky, vďaka ktorým sa spotrebuje menej paliva, teda pomáhajú znižovať aj emisie. EÚ preto zavádza ich nové označovanie, aby sa zákazníci pri ich kúpe vedeli lepšie rozhodnúť.

Nové štítky pre lepšiu orientáciu zákazníkov

Na nových štítkoch nájdu zákazníci informácie nielen o palivovej účinnosti pneumatík, ale aj o ich priľnavosti za mokra a hluku (vyjadrené v decibeloch). Pôjde o podobné štítky ako sú tie, ktoré sú dnes na elektrických spotrebičoch, so škálou od A do G.

V budúcnosti sa na nich budú môcť uvádzať aj informácie o priľnavosti na snehu a ľade a keď budú k dispozícii testovacie metódy, tak aj informácie o životnosti a opotrebovávaní, ktoré sa podieľa na znečistení mikroplastami.

Viac..  Michal Wiezik: Parlamentný návrh o nových genomických technikách vnímam negatívne

Štítky musia byť pre spotrebiteľa jasne viditeľné, vystavené na všetkých miestach, kde sa predávajú pneumatiky vrátane online predajní a mal by na nich byť aj QR kód na oskenovanie.

Výhody nového označovania pneumatík

Nové štítky umožnia európskym spotrebiteľom vybrať si palivovo úspornejšie pneumatiky, vďaka čomu môžu nielen ušetriť peniaze na pohonné hmoty, ale aj vypustiť menej emisií. Lepšia priľnavosť za mokra zlepší bezpečnosť na cestách a lepšie informácie o hladine hluku pomôžu znižovať hluk z dopravy.

Ďalšie kroky

Európsky parlament a Rada ministrov dosiahli predbežnú dohodu v novembri 2019. Rada nové pravidlá formálne schválila vo februári 2020. Výbor EP pre priemysel, výskum a energetiku ich odhlasoval 28. apríla. Legislatíva o nových štítkoch ešte musí prejsť hlasovaním v pléne.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices