koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

WHO pozastavila výskum hydroxychlorochínu pre liečbu COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dočasne pozastavila výskum hydroxychlorochínu, ktorý sa používa pri liečbe malárie, ako potenciálneho lieku na ochorenie COVID-19. Počas brífingu v Ženeve to oznámil jej generálny riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť jeho použitia, píše spravodajský portál CNN.

Výskum je súčasťou väčšej štúdie zameranej na viacero potenciálnych liekov proti novému koronavírusu. Takzvaný Solidarity Trial zahŕňa aktívny nábor pacientov z viac ako 400 nemocníc v 35 krajinách a je globálnym výskumným úsilím o nájdenie bezpečnej a efektívnej liečby. Všetky ostatné odnože štúdie naďalej pokračujú.

Rozhodnutie pozastaviť výskum prišlo po tom, čo v piatok vyšla v odbornom časopise The Lancet štúdia, ktorá poukázala na to, že u ťažko chorých pacientov s COVID-19, ktorých liečili s hydroxychlorochínom a chlorochínom, bola väčšia pravdepodobnosť úmrtia. Šéf WHO uviedol, že použitie hydroxychlorochínu v ich štúdii teraz preskúmava nezávislá výkonná skupina.

Viac..  EÚ: V roku 2022 opäť došlo k nárastu antimikrobiálnej rezistencie

„Tieto obavy sa týkajú využitia hydroxychlorochínu a chlorochínu pri COVID-19. Chcel by som zopakovať, že tieto lieky sa všeobecne považujú za bezpečné na použitie u pacientov s autoimunitnými chorobami alebo maláriou,“ zdôraznil Ghebreyesus.

Pôvodný článok:
https://edition.cnn.com/world/live-news/coronavirus-pandemic-05-25-20-intl/index.html

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Európska agentúra pre lieky: Koronavírus je stále hrozbou

Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok …

Consent choices