banka, peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Počet žiadostí o odklad splátok narastá. Banky varujú, aby sa ľudia nenechali oklamať

BRATISLAVA / Počet žiadostí o odklad splátok v bankách stále rastie. Od začiatku pandémie podali ľudia už viac ako 162-tisíc žiadostí o takzvané bankové moratórium. To ľuďom umožňuje odklad splátok až na 9 mesiacov. Banky ale varujú, aby sa ľudia nenechali oklamať a tento nástroj dobre zvážili.

Úverové moratórium začalo platiť 9. apríla. Ľudia začali masívne žiadať o odklad splátok. Tých je už momentálne cez 162- tisíc. Odklad splátok je možný maximálne na 9 mesiacov. Banky však varujú, aby si ľudia nemenili odklad s odpustením splátok.

Povinnosť zaplatiť ich sa totiž len odkladá na neskôr. Úver je zároveň počas odkladu ďalej úročený úrokovou sadzbou dohodnutou v úverovej zmluve. Celková suma sa tak navýši. Banky preto klientov upozorňujú, aby tento krok dobre zvážili a nevyužívali najmä celú dĺžku moratória. Problém sa takýmto spôsobom len odkladá a po jeho skončení môžu nastať veľké problémy.

Viac..  Aktivisti kritizujú podmienky na kožušinových farmách v EÚ a žiadajú ich zákaz

Podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra je moratórium dobrý nástroj na prvú pomoc, no na druhej strane banky strácajú prehľad o svojich klientoch, čo sa neskôr môže vypomstiť. Banky sú na druhej strane lepšie pripravené ako pri prvej kríze v roku 2009. Tento problém by teda mali zvládnuť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

elektronicke platby

Euroinštitúcie sa dohodli sprístupniť okamžité platby v eurách pre občanov EÚ

Európska komisia (EK) v stredu privítala politickú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ …

Consent choices