brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci nepodporia akúkoľvek dohodu so Spojeným kráľovstvom

BRATISLAVA – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rozprave pred júnovým samitom vyzvali lídrov krajín Európskej únie (EÚ) na urýchlenú dohodu na ozdravnom pláne a vyjadrili sa aj k rokovaniam o budúcich vzťahoch medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom.

Parlament nepodporí dohodu EÚ so Spojeným kráľovstvom za každú cenu, vyhlásili viacerí poslanci v súvislosti s rozhovormi o budúcom usporiadaní vzájomných vzťahov. Časť zákonodarcov tiež odmietla snahy Spojeného kráľovstva obmedziť rokovania iba na vybrané otázky, ignorujúc pritom zvyšné oblasti.

Podľa viacerých rečníkov by sa obe strany mali pridŕžať minuloročného politického vyhlásenia podpísaného zástupcami Spojeného kráľovstva a Európskej únie, ktoré vymedzuje jasný rámec pre budúce vzťahy. Poslanci tiež vyzvali, aby sa záväzky vyplývajúce z dohody o brexite napĺňali v dobrej viere, a to najmä s prihliadnutím na záujmy britských občanov v Európskej únii a občanov EÚ v Spojenom kráľovstve. Vyjadrili tiež nádej v novú dynamiku rokovaní, na ktorých ukončenie zostáva už iba 204 dní.

Parlament sa k rokovaniam oficiálne vyjadrí vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia, ktorého autori predstúpia aj pred novinárov.

V súvislosti s dlhodobým rozpočtom EÚ a ozdravným balíkom po pandémii ochorenia COVID-19 poslanci vyzvali lídrov členských štátov, aby sa urýchlene dohodli na spoločnom postoji. Čas je podľa zákonodarcov neúprosný a ekonomika sa musí urýchlene pozviechať. Ozdravný plán EÚ môže rozbehnúť proces obnovy, na jeho úspešné dokončenie je však nevyhnutné prijať ambiciózny dlhodobý rozpočet EÚ, uviedli viacerí rečníci.

Viac..  P. Szijjártó: Energetická politika EÚ sa stala obeťou ideológie

Mnoho poslancov v rozprave zároveň zdôraznilo, že návrh z dielne Európskej komisie predstavuje iba absolútne minimum. V tejto súvislosti vyzvali aj na posilnenie úlohy Európskeho parlamentu v procese formovania a implementácie ozdravného balíka zdôrazňujúc, že kríza sa nemôže stať dôvodom na oslabenie demokracie.

Lídri krajín EÚ sa na júnovom samite budú zaoberať fondom obnovy Únie, ktorý by mal členským štátom pomôcť vysporiadať sa s krízou spôsobenou ochorením COVID-19. Diskutovať budú aj o budúcom dlhodobom rozpočte EÚ, ktorého prepracovanú verziu predstavila Európska komisia na pôde Európskeho parlamentu 27. mája. Rokovanie lídrov EÚ poslúži podľa samotnej Rady ako dôkladná príprava na ich neskorší samit.

Predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen poinformujú lídrov členských štátov aj o výsledkoch ich rokovania na vysokej úrovni s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktoré sa uskutočnilo 15. júna prostredníctvom videokonferencie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ a Británia hlásia, že sú blízko k pobrexitovej dohode o Gibraltáre

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky …

Consent choices