gröhling
Branislav Gröhling PHOTO: FB Branislav Gröhling

Europoslanec Michal Šimečka poslal verejný list ministrovi školstva. Kvôli Kollárovi

Otvorený list ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi

Vážený pán minister,

plagiátorstvo Borisa Kollára ma, úprimne, príliš neprekvapuje. Oveľa viac ma zarazilo, že takéto podvodné konanie ako príslušný rezortný minister jasne neodsudzujete. Dnes ste na tlačovke vyhlásili, že „pán predseda je rovný chlap, ktorý sa ku všetkému postaví čelom.“ To je, žiaľ, veľmi málo.

Považujem Vás za seriózneho odborníka, ktorému ide o skutočné zlepšenie slovenského školstva. Vaše krédo znie „Vzdelanie je budúcnosť krajiny.“ No kvalitné vzdelanie len ťažko dosiahneme v krajine, ktorá toleruje podvodné získavanie titulov u najvyšších politických predstaviteľov.

▶️ Keď sa v rokoch 2018-2019 riešila podvodná rigorózna práca Andreja Danka, patrili ste k hybným motorom jeho odvolávania v parlamente. Jedným z Vašich cieľov bolo dokonca odvolanie Vašej predchodkyne, ministerky školstva Martiny Lubyovej, ktorá bola v kauze Danka nečinná. S týmito Vašimi krokmi som mohol len súhlasiť. Nerozumiem však – prečo o rok neskôr svoje stanovisko úplne popierate? Prečo teraz, keď nie ste opozičným politikom, ale ministrom s reálnou mocou, nie ste vo vyjadreniach rovnako rázny?

▶️ Pán minister, v týchto týždňoch tisícky slovenských študentiek a študentov štátnicujú a obhajujú svoje záverečné práce. Aký signál im vysiela predseda parlamentu svojim podvodným konaním ? Ako majú zamestnanci Vášho rezortu – všetci tí docenti a profesorky v štátnicových komisiách – vynucovať dodržiavanie pravidiel u študentov, keď nedostanú jasný príklad od Vás ako ministra? A ako chceme na Slovensku udržať tých najlepších vedcov a tvoriť inovatívnu ekonomiku, keď všetkým ukazujeme, že na ozajstnej kvalite nezáleží?

▶️ V programovom vyhlásení vlády SR sa v kapitole o školstve píše: „Vláda SR podporí mechanizmy na zabezpečenie akademickej etiky vrátane odoberania podvodne získaných titulov.“ Za naplnenie tejto časti programového vyhlásenia ste priamo zodpovedný. Verím, že tejto zodpovednosti dostojíte. Oceňujem, že na skalickú univerzitu posielate kontrolu. Efektívnym mechanizmom je však aj tlak verejnej mienky. Lepšiu príležitosť podporiť tento mechanizmus, ako kauzu ústavného činiteľa, ktorú sledujú státisíce ľudí po celom Slovensku, tak skoro nenájdete.

Viac..  Michal Wiezik: Riešením nie je presedlať z jednorazových plastov na jednorazový papier

▶️ Iste, Slovensko nie je ojedinelé, podobné kauzy sa dejú aj v zahraničí. Tam sa však väčšinou nezametajú pod koberec. Dovoľte mi uviesť Vám pár príkladov. Maďarský prezident Pál Schmitt po prevalení, že okopíroval väčšinu svojej práce, do štyroch dní odstúpil (r. 2012). Dokonca ani „všemocný“ Viktor Orbán ho vo funkcii neudržal. Kvôli plagiátorstvu odstúpila tiež česká ministerka spravodlivosti Taťána Malá a český minister práce a sociálnych vecí Petr Krčal (r. 2018). V Nemecku sa svojich funkcií vzdali po usvedčení z plagiátorstva minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg (r. 2011), ministerka školstva Anette Schavan (r. 2013) alebo viceprezidentka Európskeho parlamentu Silvana Koch-Mehrin (r. 2011).

? Vážený pán minister, zdá sa, že Boris Kollár v sebe podobnú politickú kultúru nenájde. Môžeme mu však k tomu pomôcť – našim spoločným tlakom. S petíciou sa ozvali študenti, protestujú učitelia a vedci, po odstúpení Borisa Kollára volá aj Váš kolega, minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Verejne Vás týmto vyzývam, pridajte sa k nám. Na Vašom slove záleží.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Vďaka vojenskej pomoci pre Ukrajinu dnes nestoja ruské tanky pri Užhorode

Robert Fico vie ako premiér vystupovať aj kultivovane a konštruktívne. S obsahom jeho dnešných vyhlásení …

Consent choices