masiar
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

U zamestnancov nemeckého bitúnka potvrdili koronavírus, máme odtiaľ mäso

BRATISLAVA / Potom, ako sa u zamestnancov nemeckého bitúnka v Severnom Porýni – Vestfálsku potvrdil koronavírus, pristúpili naši štátni veterinári k veľkým kontrolám. Zaujímajú sa o všetko bravčové mäso dovezené z Nemecka a kontrolujú všetky naše reťazce, aby vyselektovali produkty, pochádzajúce z problémového bitúnka.

„Porážali týždenne okolo 10 tisíc kusov jatočných ošípaných, je tam 7 tisíc zamestnancov a takmer 700 bolo nakazených koronavírusom,“ opísal predseda zväzu chovateľov ošípaných Julíán Škerlík.

Podľa predsedu chovateľov nemecký hlavný veterinárny lekár vydal nariadenie, že takéto mäso treba tepelne upraviť. Problém však vidí inde. „Vy ho tepelne upravujete, ale narábate s ním v surovom stave,“ vysvetľuje Škerlík. „Pokiaľ by ten vírus bol na povrchu mäsa, môže sa človek nakaziť,“ dodáva riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Na nemecké mäso vyhlásili štátni veterinári cielené kontroly. Vzorky odoberajú z chladeného, aj z mrazeného mäsa.

V 40 regiónoch Slovenska vyrážajú na predajné miesta a odobrané vzorky posielajú na laboratórnu analýzu na prítomnosť koronavírusu. Podľa riaditeľa štátnej veterinárnej správy chcú proaktívne chrániť spotrebiteľov a pre istotu chcú skontrolovať všetko mäso dovezené z Nemecka.

Viac..  Eugen Jurzyca: Chcem, aby Slovák mohol pozerať MS v hokeji u svojho poskytovateľa, aj keď je fyzicky v inom členskom štáte

„SR z dôvodu veľkého dovozu mias aj z Nemecka prijala takéto opatrenia. Naozaj pri takom počte nakazených ľudí na bitúnku môže dôjsť aj ku kontaminácii mäsa,“ hovorí Bíreš. „Berú stery aj z obalu, aj priamo z mäsa,“ upresnil Škerlik. „Ak by sme zaznamenali, tak ihneď informujeme verejnosť a zastavujeme dovoz aj predaj,“ dodáva Bíreš.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

Nemecko chce zabrániť tomu, aby nové clá Európskej únie (EÚ) na dovoz elektrických vozidiel z …

Consent choices