cestovanie, dovolenka
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Koronavírus a dovolenky: Na čo si dať pozor pri kúpe zájazdu, a akým spôsobom sa poistiť?

BRATISLAVA / Situácia s koronavírusom sa v krajinách ako Taliansko, Španielsko či Grécko zlepšila, čo mnohých láka na letnú dovolenku. Pri kupovaní zájazdov však treba byť v týchto časoch opatrný. Na čo všetko si dať pozor pri kupovaní dovolenky, akým spôsobom sa treba dať poistiť a čo robiť, ak nemôžem vycestovať? Tu sú praktické rady pre vás, skôr ako vycestujete.

Ísť či neísť na letnú dovolenku. To je otázka, ktorá vŕta v hlavách mnohých Slovákov. Hoci sa situácia v niektorých krajinách v súvislosti s koronavírusom zlepšila, stále je tu riziko rozšírenia nákazy. „Záujem o cestovanie je stále, ľudia sa v cestovných kanceláriách stále pýtajú na zájazdy. Najväčší záujem je o Grécko a grécke ostrovy, Malta, Cyprus. Bolo tam doteraz aj Bulharsko, ktoré tam už nie je, možnosti sa otvorili aj pre Taliansko a Španielsko. Uvidíme, ako s a s týmto vysporiadajú cestovné kancelárie a budú ponúkať zájazdy do týchto krajín,“  vyjadrila sa prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.

Pri kúpe dovolenky ale treba byť opatrný, a to nie len v korona časoch. To, že je krajina na zelenom zozname neznamená, že to cestovanie do nej je bezproblémové. „Treba si na stránke ministerstva zahraničných vecí pozrieť informácie alebo potom žiadať ich od cestovnej kancelárie, a presvedčiť sa, že cestovanie do tej krajiny je bezproblémové,“ upozornil Berkes. Z pohľadu garancie napríklad vrátenia peňazí, je to na cestovke, ktorou sa vyberiete ísť. „Mnohé ponúkajú rôzne výhody, treba si zistiť aké. Celkovo sa ale cestovné kancelárie riadia novelou zákona, ktorý takéto veci upravuje,“ poznamenal Berkes. Zo zákona napríklad vyplýva, že ak nemôžete vycestovať na dovolenku napríklad kvôli koronavírusu a nestihnete bezplatné storno, hranice sa zatvoria, cestovná kancelária vám musí zájazd preplatiť. Ak ale čakáte na veľmi nízke ceny destinácii, radšej tak nerobte. Nateraz je jasné len jedno – ceny zájazdov nerastú.

Viac..  Študent gymnázia spolupracuje s Európskym parlamentom. Čo hovorí o eurovoľbách?

Bulharsko vyradili zo zeleného zoznamu

Vo štvrtok konzílium odborníkov rozhodlo, že Bulharsko na nasledujúce dni nebude na zozname bezpečných krajín. Situáciu s koronavírusom sa tam zhoršila, je teda na Slovákoch, či tam odídu dovolenkovať. Mnohí sa v pondelok ráno z dovolenky v Bulharska vracali, iní tam ešte len poletia. Čo ale robiť, ak ste si kúpili zájazd do Bulharska a zvažujete neísť? „Je to prípad od prípadu. Záleží to od toho, s akými benefitmi klienti dovolenky nakúpili. Cestovné kancelárie momentálne žiadali od klientov nejakú zálohu, a ten doplatok bol posunutý do maximálnej možnej miery tesne pred nástupom na zájazd. Treba sa riadiť nariadeniami,“ poznamenal Bereš s tým, že situácia je ale zmätočná, pretože kým u nás sa cestovanie do Bulharska neodporúča, tak z Budapešti či Viedne tam letieť môžete.

Pozor na poistenie

Pred dovolenkou pre každý prípad nezabudnite na poistenie. To by malo byť vo forme poistenia – liečebné náklady, čo sa v časoch koronavírusu môže vyplatiť. Ak ale cestujete do krajiny, kam sa neodporúča vycestovať, poisťovne nemusia poskytovať plné poistné krytie. „To znamená, že tie liečebné náklady sa na koronavírus vzťahovať nebudú,“ dodal prezident SACKA Berkes.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Študent gymnázia spolupracuje s Európskym parlamentom. Čo hovorí o eurovoľbách?

Marco Németh je v študentom gymnázia na Slovensku, ale paralelne študuje aj na Milestone Institute …

Consent choices