„Na dobrý skok z tohto odrazového mostíka máme len jeden pokus: stámiliónové granty a lacné pôžičky na reformy sú jednorazový nástroj, ktorý sa nebude opakovať. Ak tých možno až osem miliárd nedokážeme strategicky zainvestovať, alebo ich prejeme či prebetónujeme, budeme na tom v skutočnosti ešte horšie, než sme dnes,“ varuje europoslanec.
V prvom rade podľa Šimečku hrozí, že pri zle nastavených prioritách by sa mohla zväčšiť medzera medzi Slovenskom a európskymi krajinami, ktoré dokážu pomoc využiť lepšie. V druhom rade musia byť investície udržateľné, keďže po roku 2028 ich začne Európska komisia splácať, a to aj zo slovenských príspevkov.
Šimečka si myslí, že pri kvalitnom riadení toľko peňazí Slovensko dokáže vyčerpať. „Našťastie pre Slovensko, tie kľúčové miliardy z Fondu obnovy, to nebudú klasické eurofondy. Pri nich sa nebudeme musieť boriť s byrokraciou, operačnými programami, výzvami, a vyúčtovaním, ktoré trvá roky. To budú miliardy priamo do štátneho rozpočtu – výmenou za kvalitný plán reforiem a ich realizáciu,“ vyhlásil.
Vo svojom vystúpení europoslanec skritizoval aj premiéra Igora Matoviča a predsedu parlamentu Borisa Kollára. „Na strategickom pláne reforiem treba začať pracovať okamžite. Bohužiaľ, premiér a vládna koalícia stratili tri týždne nezmyselným sporom o plagiát predsedu parlamentu – teda kauzou, ktorá by v civilizovanej krajine skončila po pár hodinách odstúpením z funkcie,“ uviedol.
Fond obnovy je nástroj na boj s ekonomickou krízou po pandémii koronavíru, ktorý navrhla EK. Jeho celkový objem má predstavovať 750 miliónov eur, pričom Slovensko by malo nárok na celkom 8 miliárd eur. Fond má byť financovaný z pôžičky s nadštandardne nízkymi úrokmi, keďže si bude požičiavať Európska únia ako celok. Členské krajiny majú návrhy reforiem, na ktoré žiadajú uvoľniť financie, doručiť EK do októbra.