supermarket
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Agropotravinársky obchod EÚ zostal v prvom kvartáli silný aj napriek pandémii koronavírusu

BRATISLAVA – Agropotravinársky obchod Európskej únie (EÚ) zostal v prvom kvartáli tohto roka silný a stabilný aj napriek pandémii koronavírusu. Hodnota vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ predstavovala od januára do marca 46,8 miliardy eur, pri náraste o 6,2 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2019. Hodnota dovozu sa v prvom štvrťroku 2020 zvýšila na 31,8 miliardy eur, keď zaznamenala nárast o 2,6 % v porovnaní s prvým kvartálom minulého roka. Agropotravinársky obchodný prebytok EÚ vo výške 14,9 miliardy eur predstavoval v prvom kvartáli tohto roka 15 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to z mesačnej obchodnej správy EÚ za január až marec 2020, ktorú uverejnila Európska komisia (EK).

Dodatočný dopyt po bravčovom mäse, droboch, detských potravinách a pšenici spôsobil zvýšenie hodnoty vývozu EÚ do Číny, čo viedlo k nárastu o 1,14 miliardy eur v porovnaní s januárom až marcom 2019. Vysoký vývoz jačmeňa a pšenice viedol k zvýšeniu pre Saudskú Arábiu (o 312 miliónov eur) a Maroko (nárast o 240 miliónov eur) a výrazný nárast sa zaznamenal aj pri vývoze do Ruskej federácie (o 189 miliónov eur) a USA (187 miliónov eur).

V prvých mesiacoch prechodného obdobia Brexitu agropotravinársky vývoz EÚ do Spojeného kráľovstva klesol až o 827 miliónov eur. Pokles sa zaznamenal aj do Hongkongu (pokles o 158 miliónov eur) a Libanonu (pokles o 93 miliónov eur).

Rast mesačnej dovoznej hodnoty agropotravinárskych výrobkov z Kanady o 366 mil. eur bol spôsobený repkovým olejom a sójovými bôbmi. Zvýšila sa aj hodnota výrobkov dovážaných z Pobrežia Slonoviny o 238 miliónov eur, ktoré boli zväčša ovplyvnené dopytom po kakaových bôboch a Turecka, kde bol zaznamenaný nárast o 177 miliónov eur v dôsledku ovocia a citrusov či rastlinných prípravkov.

Viac..  Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Hodnota dovozu z Veľkej Británie sa v prvom kvartáli 2020 znížila o 460 miliónov eur a pokles dovozu sa zaznamenal aj v prípade Ukrajiny (pokles o 230 miliónov eur) a USA (pokles o 123 miliónov eur).

Niektoré agropotravinárske výrobky EÚ zaznamenali v prvom kvartáli 2020 výrazný nárast svojich vývozných hodnôt, najmä v prípade pšenice (979 miliónov eur), bravčového mäsa (901 miliónov eur) a hrubých zŕn (354 miliónov eur). Vývozná hodnota vína sa však znížila o 233 miliónov eur a poklesy sa zaznamenali aj v prípade surových koží a kožiek (pokles o 172 miliónov eur), liehovín a likérov (pokles o 144 miliónov eur) a cukru a trstinového cukru (pokles o 97 miliónov eur).

Najvyšší rast mesačných dovozných hodnôt bol v prvom štvrťroku v prípade čerstvého a sušeného tropického ovocia (o 547 miliónov eur), oleja z palmových a palmových jadier (o 317 miliónov eur) a olejnatých semien (o 288 mil. eur). Pokles však bol vykázaný v prípade olejových koláčov (pokles o 319 miliónov eur), hrubých zŕn (pokles o 451 miliónov eur), surového tabaku (pokles o 180 miliónov eur) a pšenice (pokles o 109 miliónov eur).

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices