Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci: EÚ nie je bankomatom pre vnútroštátne rozpočty

Parlament počas štvrtkovej mimoriadnej plenárnej schôdze diskutoval o záveroch júlového samitu hláv štátov a vlád EÚ, ktorý sa zaoberal financovaním a obnovou Únie po súčasnej pandémii.

Mnohí poslanci v rozprave, na ktorej sa zúčastnili aj predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, označili dohodu prezidentov a predsedov vlád členských štátov EÚ na fonde obnovy Únie za historickú. Väčšina rečníkov však zároveň kritizovala navrhované škrty vo Viacročnom finančnom rámci (VFR), teda v dlhodobom rozpočte EÚ.

„Nie sme pripravení prehltnúť pilulku VFR,‟ zdôraznil Manfred Weber (EPP, DE). Škrty odmietla aj Iratxe García Pérez (S&D, ES), nakoľko v súčasnosti „potrebujeme posilniť našu strategickú autonómiu a znížiť rozdiely medzi členskými štátmi‟.

Mnohí rečníci poukázali na to, že otázka splatenia budúceho spoločného dlhu nebola zatiaľ vyriešená. Poslanci zdôraznili, že bremeno splácania nesmie skončiť na pleciach občanov. V tejto súvislosti vyzvali na postupné zavedenie robustného systému nových vlastných zdrojov financovania Únie, ktorého súčasťou by mala byť digitálna daň či uhlíkové poplatky, a to na základe záväzného kalendára.

Viacerí poslanci zdôraznili, že EÚ nie je bankomatom pre vnútroštátne rozpočty. Takzvané šetrné krajiny podrobili kritike za ich údajnú neochotu platiť za výhody jednotného trhu. Pseudodemokratické vlády, ktoré nerešpektujú princípy právneho štátu a hodnoty EÚ, by zas podľa nich nemali mať prístup k žiadnym prostriedkom EÚ.

Viac..  P. Lane: Spomalenie inflácie v eurozóne je vítané, ale musí pokračovať

Časť zákonodarcov sa postavila skepticky k novým vlastným zdrojom financovania EÚ, ktoré by boli schopné vygenerovať dostatočný objem prostriedkov na splatenie celého spoločného dlhu, a vystríhala pred využitím krízy na prehĺbenie integrácie EÚ. Väčšina poslancov však zdôraznila, že Európsky parlament je pripravený na rýchle rokovania s Radou (ministrov) EÚ s cieľom dospieť k vzájomnej dohode na nevyhnutnom vylepšení vyjednávacieho mandátu Rady, na ktorom sa v utorok dohodli hlavy štátov a vlád EÚ.

Poslanci vo štvrtok podvečer nadviažu na rozpravu samostatným uznesením, ktoré bude predstavovať mandát Európskeho parlamentu na nadchádzajúce rokovania s nemeckým predsedníctvom v Rade (ministrov) EÚ. Výsledky hlasovania o uznesení budú oznámené krátko po 17.30 hod.

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslankyňa Miriam Lexmann: Ak občania vnímajú problém, treba sa ním zaoberať

Európsky parlament si od predsedníčky Európskej komisie vypočul správu o stave Únie, no reflektuje aj …

Consent choices