prasa
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Africký mor ošípaných dosahuje na Slovensku kritický rozmer. Mičovský nevylučuje nasadenie ozbrojených zložiek

BRATISLAVA / Situácia súvisiaca s africkým morom ošípaných je na Slovensku vážna a chovy sú extrémne ohrozené. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Podľa jeho slov preto Slovensko pristupuje k ráznym opatreniam, aby chovy uchránilo. V prvom rade vyzval poľovníkov na zvýšený lov diviačej zveri. Za istých okolností je podľa neho v hre aj nasadenie ozbrojených zložiek.

Ministrové slová potvrdil aj riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Podľa neho sa situácia v poslednom období kriticky zhoršila. Prispel k tomu najmä vývoj v okolitých krajinách. Slovensko je podľa neho aktuálne najviac ohrozenom krajinou. Postihnutých je šesť okresov – Michalovce, Trebišov, Košice-mesto, Košice-okolie, Rožňava a Rimavská Sobota. Zaznamenalo sa cez 220 pozitívnych prípadov.

Ohrozené sú najmä chovy na južnom Slovensku, ide pritom o desiatky tisíc ošípaných. Bíreš v tejto súvislosti upozornil najmä na oblasť v okolí Rimavskej Soboty, kde sa nachádzajú priemyselné komerčné chovy s koncentráciou ošípaných prevyšujúcu 20-tis. kusov. Potvrdil aj navyšovanie úradných kontrol na každom stupni chovu. Okrem zintenzívnenia lovu a regulácie stavov diviačej zvery v prírode, apeloval minister Mičovský na tlačovej besede aj na drobných individuálnych chovateľov ošípaných a vyzval ich na ich spotrebu. Upozornil taktiež, že síce nechcú „robiť policajtov“, ale vzhľadom na situáciu budú musieť zintenzívniť kontrolnú a najmä poradenskú činnosť, aby v dotknutých okresoch šírili osvetu.

Viac..  Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Michal Tomčík pripustil, že lov diviačej zvery nie je jednoduchý, rezort však podľa neho bude motivovať poľovníkov k vyššiemu lovu zdvojnásobením finančnej odmeny pri predkladaní vzoriek. Ak sa nebudú plniť stanovené plány lovu, bude štát uplatňovať aj sankcie. Bíreš doplnil, že hľadajú cesty ako túto zverinu ponúknuť na slovenský trh. Spotrebiteľov pritom ubezpečil, že každý ulovený diviak podlieha úradnej kontrole, a teda nemusia mať obavy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko podporí Ukrajinu, ale má podmienky, informuje Neveďalová

Našou hostkou v Ranných Novinách TV JOJ bola poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová. Ako …

Consent choices