Kyriakides, Leyen
Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union.

EÚ urobila ďalší krok v záujme rýchleho prístupu k očkovacej látke proti koronavírusu

Európska komisia ukončila prípravné rozhovory so spoločnosťou Johnson & Johnson o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tie nadväzujú na prvé pozitívne kroky so Sanofi-GSK z 31. júla. Plánovaná zmluva s Johnson & Johnson by umožnila všetkým členským štátom EÚ kúpiť očkovaciu látku, prípadne ju darovať krajinám s nižšími až strednými príjmami alebo ju presmerovať do krajín EHP.

Zámerom je, aby Komisia mala po preukázaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny proti ochoreniu COVID-19 k dispozícii zmluvný rámec na nákup 200 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ. Neskôr by týchto dávok mohla dokúpiť až ďalších 200 miliónov. Zároveň ďalej intenzívne rokuje aj s inými výrobcami vakcín.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla: „Pre našich občanov i naše hospodárstvo je výsostne dôležitá bezpečná a účinná vakcína proti koronavírusu. Dnešné rokovania nás približujú k dosiahnutiu tohto cieľa. Komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi a farmaceutickými spoločnosťami vynakladá maximálne úsilie na aktívne prispievanie k tejto ambícii.“

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová uviedla: „Dnes sme urobili ďalší krok v záujme rýchleho prístupu k inovačnej očkovacej látke, ktorá sa vyvíja proti koronavírusu. V rokovaniach zameraných na zabezpečenie širokého portfólia vakcín pre našich občanov a celý svet nepoľavíme. Bezpečná a účinná očkovacia látka rozhodne prispeje k ochrane občanov pred týmto vírusom. Budeme úzko spolupracovať s našimi členskými štátmi, až kým sa očkovacia látka nedostane ku všetkým.“

Zámerom ukončených prípravných rozhovorov je dosiahnuť predbežnú dohodu o nákupe, ktorá sa má financovať z nástroja núdzovej podpory, v rámci ktorého sú vyčlenené finančné prostriedky na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín s rôznymi profilmi a od rôznych spoločností.

Viac..  Jozef Mihál: 25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia za kauzu dobytkár

Súvislosti

Ukončenie prípravných rozhovorov s Janssen Pharmaceutica NV, jednej zo spoločností Janssen Pharmaceutical Companies, ktoré zastrešuje Johnson & Johnson, je dôležitým krokom smerom k uzavretiu dohody o budúcom nákupe, a teda k realizácii európskej vakcinačnej stratégie, ktorú Komisia prijala 17. júna 2020. Cieľom tejto stratégie je do 12 až 18 mesiacov zabezpečiť všetkým európskym občanom kvalitné, bezpečné, účinné a cenovo dostupné vakcíny. Na tento účel Komisia spolu s členskými štátmi uzatvára dohody o budúcom nákupe s výrobcami vakcín, ktoré vyhradia alebo poskytnú členským štátom právo kúpiť určitý počet dávok očkovacej látky za určitú cenu, keď bude k dispozícii.

Európska komisia sa takisto zaviazala zaistiť, aby vakcínu dostali všetci, ktorí ju potrebujú, a to kdekoľvek na svete, nielen doma. Nikto z nás nebude v bezpečí, až kým v bezpečí nebudeme všetci.

Komisii sa od 4. mája 2020 podarilo získať takmer 16 miliárd eur v rámci celosvetovej iniciatívy v oblasti univerzálneho prístupu k testom, liečbe a vakcínam proti koronavírusu a celosvetovej obnovy s názvom Globálna reakcia na koronavírus.

O dac

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová hovorí o víťazstve, EPP chce mať predsedu eurokomisie

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu večer vyhlásila, že jej Európska …

Consent choices