peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

V nemeckom experimente budú náhodní účastníci mesačne dostávať 1200 eur

Výskumníci v Nemecku chystajú netradičný sociálny experiment. Tamojší inštitút pre ekonomický výskum (DIW) v Berlíne a združenie „Môj základný príjem“ sa pokúsia odpovedať na otázku, aký má zmysel mzda bez práce.

Na štúdii sa zúčastní 1500 ľudí. Náhodne vybraných 120 bude počas troch rokov mesačne poberať ničím nepodmienený základný príjem bez zdanenia vo výške 1200 eur. Zvyšní účastníci experimentu budú tvoriť referenčnú skupinu, pomocou ktorej budú skúmať, či spozorované zmeny u prvej skupiny boli skutočne výsledkom poberania spomenutého základného príjmu. Štúdiu budú financovať z peňazí od 140-tisíc súkromných darcov.

„Tento dlhodobý pilotný projekt je vedecky nepreskúmané územie,“ povedal expert DIW Jürgen Schupp. „Chceme vedieť, ako tento základný príjem ovplyvní správanie a postoje ľudí a či to môže pomôcť zvládnuť niektoré problémy našej spoločnosti,“ nadviazal iniciátor združenia Michael Bohmeyer. Vedci a aktivisti pre experiment vymedzili päť skúmaných oblastí – zdravie, spoločenské rozdiely, demokracia, klíma a digitalizácia a práca.

Účastníci experimentu nebudú musieť spĺňať žiadne podmienky na získanie mesačného základného príjmu. Môžu dokonca popri tom pracovať a privyrobiť si peniaze navyše. Výška základného príjmu na účely štúdie mierne prevyšuje minimálnu výšku príjmu, ktorú štatistici považujú za potrebnú na udržanie si neobmedzenej zapojenosti do spoločnosti.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Ako uvádza web money.pl s odvolaním sa na periodikum Süddeutsche Zeitung, do výskumu, ktorý sa začne na budúci rok, už podalo prihlášku približne 35-tisíc ľudí. V roku 2017 sa konal podobný projekt vo Fínsku, kde zhruba dve tisícky účastníkov programu istý čas poberali mesačne 560 eur.

Pôvodný článok:
https://www.money.pl/gospodarka/niemcy-przetestuja-bezwarunkowy-dochod-podstawowy-wyniesie-1200-euro-miesiecznie-6546075428333185a.html

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Le Maire: Dohoda Francúzska a Nemecka bude základom pre fiškálne pravidlá EÚ

Dohoda medzi Francúzskom a Nemeckom, dvoma najväčšími krajinami Európskej únie (EÚ), položí základy pre aktualizované …

Consent choices