miko
Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Eurofondy v Divíne zachránili nádherný Zichyho kaštieľ. VIDEO

Približne v polovici cesty medzi Zvolenom a Lučencom, po krátkej odbočke dorazíte do obce Divín. Pod ruinami stredovekého hradu nájdeme krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednothého roľníckeho družstva a podľa toho vyzeralo aj jeho využitie. Pokusy o jeho rekonštrukciu boli v rokoch 1969 a 1989, avšak zostalo iba pri projektoch. Nádherná rekonštrukcia sa podarila až vďaka prispeniu Európskej únie, ktorá 95% nákladov vo výške viac ako 2 250 000 eur poskytla vo forme nenávratného finančného príspevku. Okrem muzeálnych aktivít sa v súčasnej dobe využíva nádvorie kaštieľa aj pre kultúrne podujatia, keďže súčasťou rekonštrukcie je aj novovybudované pódium. V minulosti sa využívalo na skladovanie pesticídov a hnojív.

Osud kaštieľa bol podobný mnohým kaštieľom na Slovensku. Za bývalého režimu sa v nádherných miestnostiach chovali kurčatá a uskladňovalo obilie. V ďalšej časti kaštieľa nájdeme expozíciu hontianskych a podpolianskych krojov. V kaštieli prekvapujúco nájdeme aj nádhernú expozíciu hmyzu. Návštevníci si môžu prezrieť zbierku najväčších chrobákov sveta, napríklad fúzačov z južnej Ameriky, africké goliáše, ázijské nosorožteky, alebo antilských herkulesov. Nájdeme tu napríklad aj exempláre najväčšieho slovenského, ale aj svetového motýľa. Renesančný kaštieľ postavili ešte v roku 1640. Jeho ústredným bodom je dvojkrídlová budova, na ktorú nadväzuje opevnenie. V popredí sa nachádza predsunutá bašta, ktorá zároveň slúži ako vstupná brána.

Viac..  M. Hojsík: Minister Taraba dnes odštartoval proces oslabovania ochrany prírody na Slovensku

O red

Odporúčame pozrieť

Viac peňazí z eurofondov pôjde priamo do samospráv a regiónov

Minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík na spoločnom rokovaní s vrcholnými predstaviteľmi Združenia miest a obcí …

Consent choices