Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union 2020 - Source: EP

Posolstvo Ursuly von der Leyen: Sami rozhodujeme o tom, akú Európu chceme mať

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v stredu zaviazala, že Európska komisia sa bude usilovať o udržateľné a transformačné oživenie, ktoré Európe poskytne globálnu platformu pre dosiahnutie vedúcej pozície v hospodárskych, environmentálnych a geopolitických otázkach.

Predsedníčka to uviedla vo svojom prvom výročnom prejave o stave Únie pred plénom Európskeho parlamentu v Bruseli. Zároveň načrtla cestu, ktorou by sa má Európska únia vydať, aby prekonala problémy spôsobené koronakrízou a aby z pandémia vyšla silnejšia a vitálnejšia. Predsedníčka zdôraznila, že vďaka NextGeneration EU má Európa jedinečnú príležitosť stať sa ekologickou, digitálnou a odolnou. Dodala, že Európa na to má všetky predpoklady: má víziu, plán aj investície.

Prejav sa sústredil na šesť kľúčových tém vrátane Európskej zelenej dohody, digitalizácie, modernizácie, spravodlivej globalizácie a problematiky migrácie, ako aj úlohy právneho štátu a vnímania Európy ako globálneho hráča. Ústrednou témou bola aj ochrana ľudských práv, ktorá definuje nielen vnútorné politiky, ale aj vonkajšie vzťahy s Čínou, Ruskou federáciou alebo Spojenými štátmi. Pre dosiahnutie svojich cieľov musí Únia:

  • chrániť životy a živobytia v Európe, ako aj zdravie svojich občanov a stabilitu hospodárstva;
  • posilniť stavebné prvky Európskej zelenej dohody a zvýšiť jej ciele;
  • zaistiť vedúce postavenie v digitálnej transformácii, najmä v oblasti údajov, technológií a infraštruktúry;
  • maximálne využívať jednotný trh;
  • pokračovať v podpore a koordinácii globálnej reakcie na koronakrízu, pretože svet čaká na účinnú, dostupnú a bezpečnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19;
  • asertívnejšie reagovať na globálne udalosti a prehlbovať naše vzťahy s najbližšími susedmi a globálnymi partnermi EÚ;
  • prijať nový prístup k migrácii, zostať ostražití pri dodržiavaní zásad právneho štátu a budovať Úniu, kde rasizmus a diskriminácia nemajú miesto.
Viac..  KÚ: Rodné číslo nevyjadruje pocity, ale fakty. Musí ostať trvalým identifikačným osobným údajom

Celé znenie Správy o stave Únie

Pri príležitosti prvej správy o stave Únie usporiadalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku diskusiu s pozvanými hosťami. Diskusie sa zúčastnili Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK, Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Martin Klus (online), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Iveta Radičová, bývalá predsedníčka vlády SR, Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME a online sa pripojili poslanci Európskeho parlamentu Robert Hajšel a Ivan Štefanec. Podujatie moderovala Zuzana Gabrižová z EURACTIV Slovensko a jeho záznam si môžete pozrieť na facebookovom profile Zastúpenia EK na Slovensku.

O mam

Odporúčame pozrieť

Správa o stave únie: reakcie slovenských europoslancov

Vo výročnej správe o stave Európskej únie sa poslanci pýtali predsedníčky von der Leyen na …

Consent choices