wiezik
Michal Wiezik, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Nestrieľajte vlkov, vyzýva europoslanec Wiezik

Už vo štvrtok sa rozhodne o kvótach na lov vlka pre nadchádzajúcu sezónu. Europoslanec Michal Wiezik (EPP, SPOLU-OD) pripomína ministrovi poľnohospodárstva, aby nepodľahol tlaku poľovníkov. Medzirezortná pracovná skupina vo štvrtok 15. októbra rozhodne o kvótach na odstrel vlka v sezóne 2020/21. Europoslanec Michal Wiezik zo strany SPOLU vyzýva ministra poľnohospodárstva, aby sa strieľanie vlkov zastavilo.  “Vlk dravý dlhodobo mierni africký mor ošípaných a je nenahraditeľný predátor voľne žijúcich kopytníkov. V súčasnosti neexistuje objektívny dôvod pre jeho lov, nie je dôvod na realizáciu trofejového mamonu,” hovorí Wiezik o pozitívnych dopadoch vlka na ekosystém.

S výzvou na zastavenie lovu vlka sa v septembri obrátilo na ministra deväť slovenských europoslancov. Mičovský vyjadril súhlasné stanovisko s nulovými kvótami, v posledných dňoch sa však k lovu vyjadroval zmierlivejšie. Argumentoval predchádzaniu škôd na stádach oviec. “Ministra prosím, aby v postoji voči lovu vlka nekľučkoval. Ak chce zabrániť poklesu oviec je potrebné podporiť efektívnu ochranu stád a kúpu ovčiarskych psov. Ide to aj bez olova,” dopĺňa Wiezik.

Viac..  EHSV žiada opatrenia umožňujúce stíhať Rusko za environmentálne škody

Europoslanec za stranu SPOLU pripomína, že za zákaz lovu vlka sa postavilo 31 mimovládnych organizácií a petíciu podporilo 51 000 občanov. “Ministrovi vyjadrujem opätovné povzbudenie a podporu zavedenia nulovej kvóty vlka dravého. Želám mu, aby vo štvrtok pracovná skupina pre stanovenie podmienok lovu a určenie kvóty lovu vlka dravého rozhodla v prospech toľko očakávanej celoročnej ochrany tohto charizmatického druhu a ducha horských lesov,” dodáva na záver Michal Wiezik.

O mam

Odporúčame pozrieť

migranti

Poľsko nesúhlasí s návrhom na rozdeľovanie migrantov v EÚ

Poľsko bude rázne proti akýmkoľvek mechanizmom vynúteného rozdeleľovania migrantov v Európskej únii. Uviedol to hovorca …

Consent choices