Podľa prieskumu, ktorú si dala spraviť Európska ľudová strana (EPP) a strana SPOLU, si až 62 % učiteľov myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu s pandémiou. Polovica oslovených učiteľov sa vyjadrila, že vláda neinformuje o koronavíruse pravdivo. Problémom je aj šírenie konšpirácií medzi učiteľmi.
Vláda nezvláda pandémiu koronavírusu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala spraviť strana SPOLU v spolupráci s Európskou ľudovou stranou medzi učiteľmi II. stupňa základných škôl. „Boj s pandémiou určite nie je ľahká záležitosť. O to viac je potrebné, aby do tejto neistoty vstupovala vláda uvážlivo a zrozumiteľne. Namiesto toho sme ale svedkami hádok medzi premiérom a ministrom, bombastických tlačoviek a nočných rokovaní. Raz sa dozvieme jedno, potom druhé a nakoniec je všetko inak,“ reaguje predseda strany SPOLU Juraj Hipš na fakt, že 62 % učiteľov si myslí, že vláda nezvláda súčasnú situáciu so šírením koronavírusu.
„Dôveryhodnosti vlády by prospela rozvaha, jasný plán a pravidelné a včasné oznamovanie chystaných opatrení,“ myslí si Hipš a pripomína situáciu z minulého týždňa, kedy sa učitelia dozvedeli o zavretí stredných škôl v nedeľu na obed z médií. „Mnohí učitelia a študenti neboli na zavretie pripravení. Svedčí o tom aj skutočnosť, že zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja prosili ľudí, aby im darovali počítače pre študentov, ktorí si ich nemôžu dovoliť,“ dodáva predseda strany SPOLU.
Takmer polovica učiteľov sa stavia kriticky aj k spôsobu akým zvládlo ministerstvo školstva prvú vlnu koronakrízy. „Nespokojnosť sa týka zabezpečenia hlasových a dátových služieb pre učiteľský zbor. Drvivá väčšina učiteľov si náklady musela hradiť zo svojich vlastných zdrojov,“ vysvetľuje Hipš, ktorý minulý týždeň oslovil ministra, aby zverejnil plán na zvládnutie II. vlny pandémie.
Chýbala aj metodická podpora, za nedostatočnú ju považovala taktiež takmer polovica učiteľov. „Záujem učiteľov o túto formu podpory mi potvrdzuje aj účasť na webinároch, ktoré som minulý týždeň pre učiteľov zorganizoval. Na každý sa prihlásilo viac ako 400 učiteľov, ďalšie stovky ho pozerali zo záznamu,“ dodáva predseda strany SPOLU.
Prieskum zistil, že až 44 % učiteľov považuje koronavírus za bežné chrípkové ochorenie a len 42 % sa chce dať zaočkovať, keď bude k dispozícii vakcína. Tomu, že pravidelné nosenie rúšok má negatívne zdravotné dôsledky, verí 39 % učiteľov. Až 31 % učiteľov na II. stupni základných škôl si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí.
„Konšpiračný vírus napadol naše školy. Jednoduchá očkovacia látka, ani liek na tento vírus však neexistujú. Čaká nás dlhý boj s manipulatívnymi dezinformáciami a zápas o silu faktov vo verejnom priestore. Potrebujeme kombináciu domácich a európskych riešení,“ tvrdí Bilčík.
Podľa europoslanca za stranu SPOLU potrebujeme okrem silných domácich médií zasiahnuť aj voči dezinformáciám na sociálnych sieťach. Tie musia byť zodpovedné za obsah, ktorý medzi ľudí šíria. „Potrebujeme európsku reguláciu pre gigantov ako Facebook a Google. Slovensko a slovenský trh je pre globálnych digitálnych gigantov zanedbateľný, na európskom trhu ich však môžeme prinútiť, aby proti konšpiráciám konali. O toto sa usilujem ako jediný slovenský europoslanec v novom osobitnom výbore europarlamentu pre boj s dezinformáciami,“ dodáva na záver Bilčík.