Vážení spoluobčania,
plošné testovanie obyvateľov antigénovými testami na COVID-19 vnímam z epidemiologického hľadiska ako užitočné. Popri našom každodennom a cielenom trasovaní kontaktov pozitívne testovaných to považujem za značnú pomoc. Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť ľudí s veľkou vírusovou náložou, teda najviac infekčných, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie.
Samozrejme, naše regionálne úrady verejného zdravotníctva nepoľavujú v adresnom vyhľadávaní úzkych kontaktov potvrdených prípadov. Naďalej PCR metódou testujeme veľké počty indikovaných osôb. Týmto spôsobom vyhľadávame aj ľudí v inkubačnom čase nákazy. Teda tých, ktorí ešte nemajú príznaky, no ochorenie môžu šíriť ďalej, hoci ešte nie sú tak infekční ako tí, ktorých zachytí antigénový test.
Obraciam sa na vás, milí spoluobčania, a chcem vás povzbudiť, aby ste využili možnosť dať sa otestovať tam, kde to bude možné. Každé jedno rozhodnutie jednotlivca môže ovplyvniť ďalší vývoj pandémie na Slovensku.
Registrujem obavy ľudí navštíviť odberové miesta, najmä z dôvodu možného rizika prenosu nákazy. Ak budeme dodržiavať pokyny personálu na odberových miestach a všetky potrebné hygienické a protiepidemické zásady, riziko šírenia nového koronavírusu je minimálne.
Rúško si na odberových miestach snímajme iba na priamy pokyn zdravotníka odoberajúceho vzorku. Nedotýkajme sa jeho prednej časti, manipulujme s ním prostredníctvom gumičiek. Pri potrebnom odkašľaní pred odberom vzorky použime jednorazovú papierovú vreckovku a zahoďme ju do vyčleneného koša. Dodržiavajme sociálny odstup a používajme dezinfekciu.
Pre väčšinu z nás bude takéto testovanie prvé. Chápem, že ho môže sprevádzať stres, nervozita či obavy. Buďme preto všetci k sebe navzájom chápaví a vľúdni. Dôverujme zdravotníkom a ľuďom, ktorí budú priamo na mieste zabezpečovať organizáciu testovania. Tak ako pre nás, aj pre nich môže byť táto situácia náročná. Dokážeme to však zvládnuť so vzájomným rešpektom a spoluprácou.
Ľuďom, ktorí z testovania odišli ako pozitívni odporúčam, aby z výsledku nemali strach. Je dobre, že poznajú výsledok testu, pretože ak by u nich nastali zdravotné komplikácie, v prípade potreby im zdravotníci vedia zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Sledujte počas 10-dňovej domácej izolácie svoj zdravotný stav a v prípade zhoršenia príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.
Ľudí s negatívnym výsledkom by som rád požiadal, aby ani po testovaní nepoľavili v dôslednom dodržiavaní vysokého hygienického štandardu. Negatívny výsledok totiž nezaručuje, že v tele nemáme vírus. Tých, ktorí majú nižšiu vírusovú nálož, antigénový test nemusí zachytiť.
Všetci – ako spoločnosť aj ako jednotlivci – máme za sebou extrémne náročné mesiace. Častokrát sme siahali za hranice našich fyzických, duševných či ekonomických možností. Je úplne pochopiteľné, ak sa z neustáleho náporu informácií už cítime byť vyčerpaní.
Situácia v regiónoch a trendy, ktoré vidíme pri šírení nákazy, však nenasvedčujú tomu, že by nám nadchádzajúce obdobie umožnilo v spoločnom úsilí poľaviť. Aj naďalej pozorne sledujeme epidemiologickú situáciu na regionálnej, celoslovenskej i medzinárodnej úrovni. Robíme všetko preto, aby sme šírenie nového koronavírusu spomalili.
Nevzdávame sa a prosím, aby ste sa nevzdávali ani vy.
Situácia je zložitá. Kľúčové metódy, ktorými sa každý z nás dokáže chrániť pred infekciou ostávajú stále rovnaké. Zásada ROR (rúško, odstup, dezinfekcia rúk) preukázateľne a významne znižuje riziko nákazy.
Ďakujem za vaše doterajšie úsilie.
PhDr. MUDr. RNDr. Ján Mikas, PhD., MPH
hlavný hygienik Slovenskej republiky
Sledujte naživo brífing ministra zdravotníctva a hlavného hygienika Jána Mikasa: