zeny
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Deň rovnosti odmeňovania: Diskriminácia v odmeňovaní musí skončiť

Napriek tomu, že rozdiel v odmeňovaní žien a mužov sa v EÚ27 od minulého roku mierne zlepšil, ženy v členských štátoch Európskej únie stále zarábajú menej ako muži. Podľa najnovších zistení Eurostatu ženy zarábajú o 14,1 % menej ako muži (v roku 2019 to bolo 14,5 %).

Európsky deň rovnosti odmeňovania je dňom, keď ženy symbolicky prestanú dostávať odmenu v porovnaní so svojimi mužskými kolegami za rovnakú prácu. Tento rok Európsky deň rovnosti odmeňovania pripadá na 10. novembra. Pred týmto symbolickým dňom Věra Jourová podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť, Nicolas Schmit, komisárka pre pracovné miesta a sociálne práva, a Helena Dalliová, komisárka pre rovnosť, vydali spoločné vyhlásenie v ktorom zdôraznili potrebu podpory rovnosti medzi mužmi a ženami. Zároveň odsúdili akúkoľvek diskrimináciu v odmeňovaní a rodové predsudky v mzdových štruktúrach.

Napriek tomu, že uplynulo viac ako 60 rokov, odkedy bolo právo na rovnakú odmenu zakotvené v zmluvách EÚ, ženy nie sú za svoju prácu rovnako odmenené. V priemere zarábajú 86 centov za každé euro, ktoré v Európe zarobí muž. Ženy tak pracujú o 51 dní viac, aby zarábali rovnako ako ich mužskí kolegovia. Pri súčasnom tempe by dosiahnutie rovnosti trvalo desaťročia, či dokonca storočia. Komisia je preto odhodlaná konať a znížiť rozdiel v odmeňovaní na nulu. Preto začiatkom roka predstavila stratégiu rodovej rovnosti a v nadchádzajúcich týždňoch navrhne zavedenie záväzných opatrení týkajúcich sa transparentnosti odmeňovania.

Viac..  EÚ chce dohodu o dovoze ocele a hliníka do USA do konca roka

O mam

Odporúčame pozrieť

Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Európski poslanci v utorok schválili svoje návrhy na opatrenia EÚ na zlepšenie životných a pracovných …

Consent choices