Svetlana Cichanovska a Ivan Štefanec. PHOTO: archív I. Štefanca

Ivan Štefanec: Bieloruská opozícia bojuje za to isté, za čo my v roku 1989

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) víta dnešné udelenie Sacharovovej ceny za slobodu myslenia predstaviteľom bieloruskej opozície. Podľa neho ide o vyjadrenie úcty všetkým občanom Bieloruska, ktorí už päť mesiacov bojujú za možnosť vyjadriť svoj názor v slobodných voľbách. Štefanec bol zároveň jedným z iniciátorov nominácie pre zvolenú prezidentku Sviatlanu Cichanovskú.

Po zmanipulovaných prezidentských voľbách Bielorusi statočne zápasia za svoje práva aj tvárou v tvár policajnej brutalite a šikane úradov. Nechcú nič viac, ako sme chceli my v roku 1989, teda žiť v demokracii a v normálnom politickom systéme. Veľa vypovedá aj fakt, že je to už po tretí krát, kedy sa občania Bieloruska stávajú nositeľmi tohoto ocenenia. Vítam kroky Európskej únie, ktorá zaviedla voči najexponovanejším predstaviteľom minského režimu sankcie, no tieto by mali pokračovať a rozširovať sa až dovtedy, kým neustúpia a neumožnia v krajine usporiadanie naozaj slobodných a férových volieb,“ vyjadril sa Ivan Štefanec.

Viac..  EK konzultácie: postupné rušenie ustanovení dočasného krízového a prechodného rámca pre štátnu pomoc

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Lexmann: Sloboda náboženského vierovyznania a presvedčenia v Bielorusku sa rapídne zhoršuje

Po júnovom zničení protestantského kostola v Minsku buldozérmi tento týždeň vtrhli bezpečnostné sily Lukašenkovho režimu …

Consent choices