V4
Stretnutie premiérov V4 na európskom samite. PHOTO: © European Union.

ŠTEFANEC: V4 nie je len o veľkých politických témach, ale aj o menších cezhraničných projektoch či spolupráci samospráv

Europoslanec Michal Šimečka verí, že aj napriek súčasným problémom má V4 budúcnosť – ako spolupráca vzájomne si blízkych krajín, ktorá je postavená na hodnotách a posilňuje európsky projekt.

BRATISLAVA 19. decembra (SITA) – Vyšehradská skupina (V4) nie je len o veľkých politických témach, ale aj o rôznych menších cezhraničných projektoch, spolupráci samospráv, podpore vzdelávania, kultúry, či výskumu a tieto aspekty fungujú veľmi dobre. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

„V regióne sme vždy „odsúdení“ k spolupráci,“ priblížil europoslanec. Zároveň sa domnieva, že je vždy dobré, keď sa predstavitelia susedných štátov stretávajú a rozprávajú.

Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, aj napriek súčasným problémom verí, že V4 má budúcnosť – ako spolupráca vzájomne si blízkych krajín, ktorá je postavená na hodnotách a posilňuje európsky projekt. Slovensko podľa neho jasne ukázalo, že chce byť súčasťou demokratickej Európskej únie (EÚ),v ktorej platia hodnoty právneho štátu.

Viac..  Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

„Okrem V4 musíme preto rozvíjať aj ďalšie formáty spolupráce. Veľký potenciál má napríklad Slavkovský formát (SR, ČR a Rakúsko) a samozrejme bilaterálne vzťahy s líderskými krajinami EÚ, ako sú Nemecko a Francúzsko. Pevne verím, že poľská a maďarská vláda otočia kurz a nebudeme sa od seba ďalej vzďaľovať,“ pripomenul Šimečka.

Dodal, že je vo výsostnom strategickom záujme Slovenska, aby Poľsko a Maďarsko neboli v Európe izolované a vytlačené na okraj.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa pripravuje návrh správy týkajúci sa nariadenia …

Consent choices