simecka
PHOTO: FB Michal Šimečka

Michal Šimečka: Tri klamstvá po obsadení Kapitolu

Po včerajších udalostiach v USA sa opäť vyrojil kopec bláznivých teórií a klamstiev. Ak vás o nich niekto bude presviedčať, tu je ich zhrnutie a pár faktov, ktoré by nemali zaniknúť:

❌ Obyčajní ľudia obsadili Kapitol, aby protestovali proti sfalšovaným voľbám, podobne ako v uliciach protestujú Bielorusi.

✅ Fakty: Prezidentské voľby v USA suverénne vyhral demokrat Joe Biden. V zbore voliteľov získal 306 voliteľov (Trump len 232), v sčítaní hlasov získal Biden 81 miliónov hlasov (Trump 74 miliónov). Bidenov zisk hlasov je v skutočnosti najvyšší v celej histórii USA. Dlho trvajúce sčítanie hlasov bolo dôsledkom masívneho hlasovania poštou kvôli korone. Trumpov tím podal vyše 60 sťažností na sfalšovanie volieb, a prakticky všetky boli po posúdení zamietnuté ako neopodstatnené – nezávislými sudcami, volebnými úradníkmi, predstaviteľmi ministerstiev spravodlivosti a vnútra, generálnym prokurátorom aj guvernérmi dotknutých štátov. Mnohí z nich sú pritom nominanti republikánov. Akékoľvek porovnanie s Bieloruskom, kde skorumpovaný diktátor už 26 rokov utláča a masakruje svojich občanov (a kde nezávislí medzinárodní pozorovatelia označili prezidentské voľby za sfalšované), je hlúpe a dramaticky mylné.

❌ Včerajší protest bol podobne násilný ako protesty Black Lives Matter (BLM), liberáli dostali ochutnať svoju vlastnú medicínu.

✅ Fakty: Keď v júni pokojne protestovali Afroameričania jeden blok od Bieleho domu, bez akejkoľvek snahy dostať sa k nemu, rozohnali ich helikoptéry a 5-tisíc príslušníkov Národnej gardy. Včerajší násilný dav Trumpovcov takmer bez prekážok vtrhol priamo do srdca americkej demokracie, kde si robili selfiečka s bezradnými policajtmi a odnášali zariadenie priamo z kancelárií kongresmanov. Nehovoriac o tom, že včerajšok bol pokusom zvrátiť legitímny výsledok demokratických volieb násilím – priamo v sídle zákonodarného zboru. Protesty BLM naopak upozorňovali na stáročia hlboký problém štrukturálneho rasizmu v americkej spoločnosti a na strach z policajnej brutality, v ktorom veľká časť Afroameričanov žije (neozbrojený Afroameričan v USA čelí takmer 3.5x vyššiemu riziku, že bude zastrelený políciou, než biely, v niektorých okresoch dokonca 20x vyššiemu). Nehovoriac o realite diskriminácie na pracovnom trhu, alebo disproporčných väzenských trestov (3x viac než je ich pomer v populácii), ktoré sú pre milióny Afroameričanov súčasťou ich rodinnej histórie a denného života.

Viac..  Peter Pollák: Ten, kto vtrhne na cudzie územie a zabíja nevinné deti je terorista a tak sa k nemu musíme aj správať

❌ Trump je v tom celom nevinne, na vine sú progresívne médiá, ktoré naštvali ľudí svojou korektnosťou a tým ako cenzurujú konzervatívne názory.

✅ Fakty: Donald Trump včera sám vyzval svojich priaznivcov, aby išli protestovať pred Kapitol, kde práve prebiehala schôdza oboch komôr, aby formálne potvrdila víťazstvo Joa Bidena. Po začatí násilností sa nadlho odmlčal, aby nakoniec rabujúcemu davu odkázal, že ich miluje, rozumie im, sú úžasní patrioti, ktorým zobrali výrazné víťazstvo, a majú ísť v pokoji a láske domov, spomínať na tento veľký deň. Za tento hanebný postoj z Bieleho domu odchádza viacero blízkych poradcov, ktorí mu až doteraz držali chrbát. A spomínaná cenzúra médií, ktoré vraj Trumpa pravidelne vypínajú? Podľa analýz nezávislých fact-checkerov povedal Trump počas svojho pôsobenia v úrade viac než 20-tisíc klamstiev. Pre ich šírenie mal ako prezident k dispozícii všetky médiá, vrátane podporujúcich konzervatívnych, a mimoriadne silných sociálnych sietí. Jedinými “cenzúrami” ktorým čelil boli upozornenia na jeho dramatické klamstvá po voľbách, keď sa v rozpore s faktami označil za víťaza a všetkých naokolo obviňoval z volebných podvodov.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka: Vďaka vojenskej pomoci pre Ukrajinu dnes nestoja ruské tanky pri Užhorode

Robert Fico vie ako premiér vystupovať aj kultivovane a konštruktívne. S obsahom jeho dnešných vyhlásení …

Consent choices