nicholsonova
Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /ECR, SaS/. PHOTO: European Union.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenskí zdravotníci podávajú výkony za hranicami možného

Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vydali odporúčanie, podľa ktorého je možné predĺženie intervalu medzi dávkami vakcíny proti koronavírusu od firiem Pfizer a BioNTech až na šesť týždňov.

„Naši lekári, zdravotné sestry a iný zdravotnícky personál podávajú výkony za hranicami možného. Veľmi si želám, aby sa k ním vakcína dostala čo najskôr. V tejto neistote, kde je ich pomoc pre chorých jedinou istotou, si zaslúžia byť chránení. Chcem sa im poďakovať za všetko, čo robia, za to, že sa v týchto časoch ukázali ako jediní nesebci medzi sebcami,“ uviedla na sociálnej sieti europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.“

Strategická poradná skupina expertov na očkovanie (SAGE) WHO v piatok zverejnila odporúčanie, v ktorom uvádza, že medzi prvou a druhou dávkou vakcíny by malo uplynúť 21 až 28 dní. Zároveň však poznamenala, že množstvo krajín čelí výnimočným okolnostiam v súvislosti so zásobami vakcín a vysokým počtom infikovaných, čo viedlo k úvahám o posunutí podania druhej dávky vakcíny s cieľom čo najviac rozšíriť počty zaočkovaných prvou dávkou.

Tento „pragmatický prístup“ by mohol byť podľa WHO považovaný za reakciu na „výnimočné epidemické okolnosti“. Krajiny, ktoré plánujú predĺžiť interval medzi dávkami by však podľa expertov mali zabezpečiť, aby sa ľudia k druhej dávke skutočne dostali.

Viac..  Michal Wiezik: Dlho som váhal s uverejnením tohto videa, no po tom, ako Huliak ulovil mladú medvedicu, ho uverejniť musím

„Súčasné odporúčanie WHO je, že interval medzi dávkami môže byť, na základe dostupných dát z klinických testov, predĺžený na 42 dní (šesť týždňov),“ uviedli experti s tým, že ak sa v tejto oblasti objavia ďalšie informácie, zvážia úpravu tohto odporúčania.

WHO tiež konštatovala, že nie je dostatok dát o možnej zameniteľnosti vakcíny Pfizer-BioNTech s inými vakcínami proti COVID-19. Podľa odborníkov nie je ani dostatok dôkazov o tom, že by očkovanie znižovalo riziko prenosu vírusu na iných ľudí.

Veľká Británia v snahe rýchlo zaočkovať čo najviac ľudí umožnila zdravotníckym úradom predĺžiť čas medzi prvou a druhou dávkou z 21 dní až na 12 týždňov.

(redakcia, SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

zdravotne postihnuti

Európsky parlament prijíma preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím pre celú EÚ

Európski poslanci dali poslednú zelenú európskemu preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím a európskemu parkovaciemu …

Consent choices