Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec sa pre novelu o verejnom obstarávaní obrátil na Európsku komisiu

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec ( KDH) sa pre novelu Zákona o verejnom obstarávaní obrátil na Európsku komisiu.
„Novela, tak ako bola predstavená, nezvyšuje mieru transparentnosti pri verejnom obstarávaní, ale naopak berie právomoci nezávislému Úradu pre verejné obstarávanie a obmedzuje prístup k výberovým konaniam pre malé a stredné podniky. Je nepochopiteľné, že zámer nebol konzultovaný s odbornou verejnosťou, ani s Európskou komisiou. Práve na ňu som sa obrátil s listom, aby prešetrila, či je novela v súlade s európskymi pravidlami. Ak by bol zákon prijatý v navrhovanej podobe hrozí totiž, že bude zasiahnutá aj oblasť čerpania eurofondov, myslí si europoslanec.
Mimovládky podali hromadnú pripomienku k novele zákona o verejnom obstarávaní

Mimovládne organizácie podali hromadnú pripomienku k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Obávajú sa, že reforma zníži kontrolu nad verejnými zákazkami. Pod pripomienku sa podarilo za krátky čas vyzbierať vyše štyritisíc podpisov, čo podľa mimovládnych organizácií svedčí o záujme verejnosti o túto tému. Uvádza sa to v liste ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), pod ktorý sa podpísala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, Peter Kulich z Slovensko.Digital, Peter Kunder z Aliancie Fair-play a Ján Kovalčík z INEKO.

Organizácie majú k navrhovaným zmenám viaceré nezodpovedané otázky. „Nerozumieme samotnej zmene kompetencie kontroly z Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na súdy a jej opodstatneniu. Prináša sa radikálna zmena do systému kontroly, ktorá minimálne v prvých rokoch môže znamenať značný chaos pre súdy, verejných obstarávateľov, ale aj pre subjekty na trhu,“ vysvetľujú mimovládne organizácie. Podľa nich tiež zaniká možnosť efektívnej kontroly verejnosťou, keďže návrh ruší možnosť podávať podnety ÚVO zo strany verejnosti.

Viac..  Dôvera v ekonomiku eurozóny aj celej EÚ v apríli mierne klesla

Podanie prieskumnej žaloby nemá podľa návrhu odkladný účinok a na vydanie predbežného opatrenia nie je právny nárok. „Obávame sa, že znevýhodnené spoločnosti stratia záujem brániť sa diskriminačným podmienkam vo verejnom obstarávaní a niektorí verejní obstarávatelia môžu mať väčšiu tendenciu porušovať zákon o verejnom obstarávaní, keďže im nebude hroziť reálna sankcia,“ pokračujú v liste.

Mimovládky si myslia, že podanie určovacej žaloby môže byť podľa striktných pravidiel navrhovaného zákona v podstate nepoužiteľným inštitútom, pretože existuje tak široký okruh dôvodov pre upustenie od zrušenia zmluvy, že podávanie takejto žaloby bude plytvaním ekonomických a ľudských kapacít súťažiteľa. Ako ďalej uviedli, navrhovaný zákon môže viesť k tomu, že v súčasnosti rešpektovaný a funkčný systém právnej ochrany súťaže bude nahradený ťažkopádnejším a spočiatku možno nefunkčným nástrojom, pričom najvýznamnejším efektom bude odradenie súťažiteľov od toho, aby sa bránili nezákonnému postupu verejného obstarávateľa.

„Obávame sa, že zmena systému revíznych postupov môže mať v niektorých oblastiach za následok rapídne zníženie záujmu o verejné obstarávania na strane tých súťažiteľov, ktorí nie sú s verejnými obstarávateľmi dohodnutí a povedie k úpadku dôvery vo fungovanie procesov verejného obstarávania,“ uzavreli v liste a požiadali ministerku o rozhovor s cieľom vyjasniť si niektoré body novely.

(redakcia, SITA).

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Hojsík: Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov, eurokomisár Reynders písal ministrovi Suskovi

Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov v dôsledku prijatia novely Trestného zákona, vyplýva z korešpondencie …

Consent choices