Na Slovensku je vyše tritisíc hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 a hlavným problémom sa stal nedostatok personálu, vláda by preto mala urýchlene vyjednávať o medzinárodnej zdravotníckej výpomoci, vyhlásil europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
„Na Slovensku za posledné roky vyštudovali medicínu stovky lekárov z Nórska a Islandu. Sú kvalifikovaní, roky praxovali v našich nemocniciach a poznajú slovenské zdravotníctvo. Ich zapojenie do boja proti pandémii u nás by bolo rýchlejšie, než v prípade lekárov z iných krajín. Rovnako môže byť vyššia ich ochota krátkodobo pomôcť krajine, v ktorej získali vzdelanie a v ktorej prežili časť života,“ zdôraznil Šimečka. Nórsko a Island sa ako nečlenské štáty EÚ podieľajú na Európskom mechanizme civilnej ochrany a Nórsko na jar vyslalo vlastných lekárov do postihnutého Talianska.
“Na Jeseniovej lekárskej fakulte UK v Martine študovalo v školskom roku 2019/2020 viac než 300 nórskych medikov. Vyše 500 Nórov už medicínu na Slovensku absolvovalo a teraz pôsobia doma. Medikov z Islandu študuje dnes na Slovensku približne 150 až 200, pričom desiatky Islanďanov už našu medicínu absolvovali a sú to hotoví lekári s praxou,” doplnil europoslanec.
“Vláda by mala požiadať o medzinárodnú pomoc skôr, ako slovenské nemocnice skolabujú. Aj malý počet kvalitných lekárov zo zahraničia by vo viacerých nemocniciach reálne pomohol pri záchrane životov, kým sa situácia stabilizuje,” uzavrel Šimečka.